Loading...

در کره‌ی ماه بیش از آنچه تصور می‌کنید آب وجود دارد

  04 مرداد 1396 نویسنده  وبلاگ تسنیم

  ماه دارای آب بیشتری نسبت به تصور گذشته است و این آب در زیر سطح آن قرار دارد. یک مطالعه جدید نشان داده است که این آب ها در سمت قطب ها گسترده تر هستند، جاییکه پیش از این وجود آب در آنها کشف شده بود. اگرچه دانشمندان نمی دانند دقیقاً چه میزان آب در آنجا وجود دارد، اما زمینه ماموریت های آینده در ماه را فراهم کرده است.

   

  دانشمندان نمونه ای از سنگ های قمری را که حاوی دانه های کوچک شیشه ای از آب هستند را مورد بررسی قرار دادند. این دانه ها میلیاردها سال قبل، زمانیکه مواد آلی از درون ماه فوران کرد، تشکیل شدند و آب به درون آنها نفوذ کرد. دانشمندان اطلاعات ماهواره ای که توسط فضاپیمای هندی که به دور ماه میگردد را برای کشف اینکه این دانه های شیشه ای حاوی آب قرار گرفته اند، بررسی کردند. نتایج این بررسی امروز در وبسایت Nature Geoscience منتشر شد که نشان میدهد دو نقطه داغ گسترده از مواد آتشفشانی در آنسوی قطب های ماه وجود دارند که منبع غنی از آب هستند.

  دانشمندان سالها بر این باور بودند که ماه کاملا خشک است. سپس در سال 2008 آنها این دانه های شیشه ای آب را از سنگ های آتشفشانی که در دهه 1970 در طول مأموریت آپولو جمع آوری شده بود را کشف کردند. شواهد بیشتری از آن زمان تا امروز به دست آمده است، اما هنوز در مورد چگونگی وجود رطوبت در درون ماه ابهام وجود دارد. مطالعات امروز، تلاش میکنند تا با استفاده از اطلاعات ماهواره ای که توسط ابزار Moon Mineralogy Mapper که در ماه گرد چانداریان-1 کار گذاشته شده است، به این پرسش پاسخ دهند. در این تحقیق به صورت دقیق از میزان آب موجود در ماه را حرفی به میان نیامده است، اما به عنوان نمونه نقشه هایی که از نزدیکی نواحی فرود آپولو 15 و آپولو 17 وجود دارد، نقاط گسترده ای را نشان میدهد. این اطلاعات بسیار مهم است، چرا که زمانیکه که مردم به ماه برگردند، آنها می توانند با حفاری سطح ماه، به آب دست یابند و آن را برای فروش به زمین بیاورند و بازار خوبی برای خود در زمین دست و پا کنند. حالا تقریباً همه مردم جهان میدانند که این منبع تا چه میزان می تواند ارزشمند باشد.

  برای ارسال نظر وارد سایت شوید

  شرکت تسنیم رایانه شرق از سال 1383 در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فعال بوده و به ارائه محصولات و خدمات می پردازد .

  ☎️ تلفن دفتر تهران : 02147620313
  ☎️تلفن دفتر کـــرج : 02632704693
  ☎️تلفن هـمـــــــراه : 09123231091

   

  مجوزها