Loading...

وضعیت تلگرام تا 10 روز آینده مشخص خواهد شد

  04 مرداد 1396 نویسنده  وبلاگ تسنیم

  روز گذشته اخبار ضد و نقیضی درباره تلگرام و همکاری آن با ایران منتشر شد. ابتدا این معاون وزیر ارتباطات بود که در صحبت هایی با خبرنگاران و رسانه ها اعلام کرد مسئولین تلگرام با انتقال سرورهای این اپلیکیشن به ایران موافقت کرده اند و به این ترتیب باعث ایجاد موجی از اظهار نظرهای عمدتا مخالف از سوی کاربران شد.

  اما به فاصله چند ساعت از این سخنان بود که شخص وزیر ارتباطات در سخنان خود با رد موضوع موافقت تلگرام با انتقال سرورها به ایران اعلام کرد تنها مذاکراتی با این شبکه انجام شده و نتیجه ای قطعی به دست نیامده است. اما این پایان کار نبود.

  در ساعات پایانی روز گذشته پاول دوروف، موسس تلگرام، در توضیحاتی اعلام کرد هیچ گونه توافقی با دولت ایران برای انتقال سرورها به داخل کشور صورت نگرفته و حتی به این نکته نیز اشاره کرد که آنها بازار بسیار بزرگ کشور چین را به دلیل مخالفت با دخالت های دولتی از دست داده اند و قرار نیست در ازای داشتن بازار در کشورهای دیگر امنیت کاربران خود را به خطر بیندازند. هر چند در ادامه این توضیحات نیز نکات قابل توجهی همچون احتمال انتقال CDN ها به ایران مطرح شد که نمی توان به درستی درباره آنها اظهار نظر کرد اما همین صحبت ها هم کافی بود تا بار دیگر معاون وزیر را به تیتر اول خبرها تبدیل کند.

  او در گفت و گویی با خبر ساعت 21 اعلام کرد مصوبه شورای عالی فضای مجازی برای انتقال سرور سرویسهای خارجی به ایران در راستای رونق فضای اقتصادی شبکه های اجتماعی داخلی صورت گرفته و تا حدود ١٠ روز آینده از سوی دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی ابلاغ خواهد شد. البته در ادامه نیز به این نکته اشاره کرد که موضوع انتقال سرورهای شبکه های اجتماعی از جمله تلگرام در مصوبه مورد نظر الزامی نیست و در عوض "ایجابی" می باشد. به گفته معاون وزیر انتقال سرورهای تلگرام به داخل کشور از لحاظ امنیتی اهمیت بسیار بالایی دارد زیرا کاربران اطلاعات زیادی را در این شبکه ها رد و بدل کرده و همین نکته می تواند مورد سو استفاده کشورهای دیگر قرار گیرد. در نهایت نیز وی با تهدید تلگرام و مدیران آن اعلام کرد در صورتی که تلگرام پیشنهاد ایران را نپذیرد قانونگذار درخصوص فعالیت آن در کشور تصمیم گیری خواهد کرد.

  برای ارسال نظر وارد سایت شوید

  شرکت تسنیم رایانه شرق از سال 1383 در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فعال بوده و به ارائه محصولات و خدمات می پردازد .

  ☎️ تلفن دفتر تهران : 02147620313
  ☎️تلفن دفتر کـــرج : 02632704693
  ☎️تلفن هـمـــــــراه : 09123231091

   

  مجوزها