Loading...

پردازنده های Ryzen Threadripper دارای 16 هسته نیستند!

  09 مرداد 1396 نویسنده  وبلاگ تسنیم

  یک اورکلاکر پر حاشیه و آلمانی به نام der8auer دست به کالبد شکافی یک پردازنده AMD Ryzen Threadripper زده است. همانطور که می دانیم و اطلاعات گذشته ی AMD نیز آن را تائید کرده است، این پردازنده ها بر اساس نمونه های MCM تولید شده است. یعنی ترکیب چند CPU برای تولید یک پردازنده و به همین علت است که ابعاد این محصولات بسیار بزرگ تر از آنچه فکر می کردیم هست.

  این اورکلاکر که به نقد تهویه مدار VRM در مادربردهای X299 پرداخته بود، هم اینک دست به بیرون ریختن اسرار پردازنده های Ryzen Threadripper زده است. در همین ابتدا باید بگوییم که این پردازنده ها از نظر ساختار کاملا شبیه به پردازنده های کلاس سرور ای ام دی با نام EPYC است.

   

  این محصول از 4 پردازنده منطقی و مجزا تشکیل شده است که هر یک دارای 4 هسته است که در واقع به 16 هسته منتهی می گردد. در ابتدا این تصور می رفت که این پردازنده ها از دو CPU با 8 هسته تولید شده اند اما ظاهرا اینطور نیست. اما مسئله دیگر این است که در واقع این CPU از 4 پردازنده ی 8 هسته تشکیل شده است که در مجموع دارای 32 هسته است! AMD به عمد نیمی از هسته ها را از مدار خارج و قفل کرده است. هنوز نمی دانیم که این هسته ها قابل باز شدن هستند یا خیر؛ اما از نظر فنی احتمالا این هسته قابل باز شدن نیستند، چرا که در این صورت توان حرارتی به طور چشمگیری افزایش یافته و همچنین برخی آدرس های تزریق شده در این CPU ها نیز با مشکلاتی مواجه خواهند شد.

  برای ارسال نظر وارد سایت شوید

  شرکت تسنیم رایانه شرق از سال 1383 در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فعال بوده و به ارائه محصولات و خدمات می پردازد .

  ☎️ تلفن دفتر تهران : 02147620313
  ☎️تلفن دفتر کـــرج : 02632704693
  ☎️تلفن هـمـــــــراه : 09123231091

   

  مجوزها