Loading...

۷ تکنیک برای بهتر و سریع‌تر نوشتن ؛ راهنمای مقاله نویسی و نویسندگی

  24 شهریور 1395 نویسنده  وبلاگ تسنیم
  وبلاگ تسنیم

  مهم نیست که چقدر تلاش کنید و مهم هم نیست که چه چیزی می‌نویسید. نامه، مقاله و یا داستان. با این حال زمان‌هایی فرا می‌رسند که از ریل خارج می‌شوید. الحق که نوشتن یک کار فوق العاده پر دردسر است. انگار گاهی اوقات کف‌گیر به ته دیگ می‌خورد و هیچ ایده‌ای برای نوشتن وجود ندارد.

  اما کیفیت نوشتن هم، مثل هر چیز دیگری، با تمرین کردن ارتقاء می‌یابد. بجای این‌که دائم کاغذ مچاله کنید و داخل سطل آشغال بیندازید بیایید با این ۷ تکنیک آشنا شوید تا جملات و کلمات را مثل قطار پشت سر هم ردیف کنید و در دنیای نویسندگی و مقاله نویسی پیشرفت کنید.

  مقدمه را آخر بنویسید

  یکی از تکنیک‌هایی که سرعت شما را در نوشتن زیاد می‌کند این است که مقدمه یا پاراگراف اول را بگذارید در انتهای کار بنویسید. اگر کلیت نوشته‌تان مشخص باشد، آن‌گاه خیلی راحت‌تر می‌توانید کلی گویی‌های اولیه را شروع کنید. با استفاده از این تکنیک دیگر لازم نیست هر خطی که نوشتید، برگردید و آن‌را با مقدمه چک کنید که آیا متن‌تان یکدست است یا خیر! وظیفه‌ی پاراگراف اول یا مقدمه این است که خواننده را به محتوای کلی چیزی که قرار است بخواند، آشنا کند. به هر حال شما چیزی در ذهن‌تان دارید که می‌خواهید آن‌را روی کاغذ بیاورید. مثلاً صبح از جلوی کیوسک روزنامه فروشی گذشته‌اید و دیدید که فلان روزنامه پرفروش درباره بازی تیم ملی با امارات تیتر نژادپرستانه‌ای زده‌است. سریع چیزهایی به ذهن‌تان می‌رسد که چارچوب خاصی ندارند اما احساس می‌کنید که باید آن‌ها را بنویسید و در فیس‌بوک پُست کنید. بهتر است پس از این‌که تک تک این مطالب در هم ریخته را مرتب کردید و نوشتید آن‌گاه برگردید به عقب و پاراگرافی برای مقدمه‌شان بنویسید تا شامل حال همه آیتم‌های دل نوشته شما بشود.

  در مورد انتخاب واژگان انعطاف‌پذیر باشید

  چیز دیگری که وقت شما را در حین نوشتن تلف می‌کند این است که سر انتخاب لغت دو دل باشید. گوگل را باز می‌کنید و در بین فرهنگ لغات مختلف انقدر دنبال لغت‌های مترادف می‌گردید که چشم‌تان باباقوری می‌شود و از ریتم خوبی که داشتید، می‎افتید. مخصوصاً در مورد پیش نویس اولیه این مشکل شما را بدجوری اذیت خواهد کرد. اما راه حل چیست؟ خیلی نگران انتخاب لغت نباشید. این کار را تا اتمام پیش نویس اولیه رها کنید. بعداً که کارتان با پیش نویس تمام شد برگردید و لغات را ویرایش کنید. اگر می‌خواهید کارتان راحت‌تر شود، لغاتی را که در پیش نویس برای‌تان دردسر درست کرده‌اند را با ماژیک هایلایت مشخص کنید تا در هنگام بازگشت وقت‌تان تلف نشود. به‌طور حتم بعداً که برای ویرایش لغات بازگشتید ذهن بازتری برای انتخاب واژه مناسب‌تر دارید و کمتر زجر می‌کشید.

  تمام تحقیقات‌تان را همان اول انجام دهید

  هیچ چیزی بیشتر از این‌که بخواهید وسط نوشتن، دنبال تحقیق کردن بروید، تمرکزتان را بر هم نمی‌زند و وقت‌تان را تلف نمی‌کند. حتی با وجود گوگل هم تحقیقات کار وقت گیری محسوب می‎شود، مضاف بر این‌که بعد از اتمام تحقیق یادتان می‌رود که کجای کار بودید و می‌خواستید به کجا برسید. بهتر است همان اول کار تمام تحقیقات‌تان را انجام بدهید و بعد شروع به نوشتن کنید. با استفاده از این تکنیک، می‌توانید انرژی خود را بیشتر بر روی نوشتن متمرکز کنید و ریتم خود را از دست ندهید.

  حواس‌تان را جمع کنید

  جاناتان فرَنزِن (Jonathan Franzen) داستان نویس‌ امریکایی ۵۵ ساله می‌گوید: “شک دارم کسی در محل کارش به اینترنت دسترسی داشته باشد و در حال نوشتن یک داستان تخیلی خوب باشد.”

  مخصوصاً اگر با کامپیوتر، لپ‌تاپ و یا تبلت چیز میز می‌نویسید، پرت شدن حواس به راحتی صورت می‌گیرد. کافی است یکی از دوستان‌تان در فیس‌بوک یا اسکایپ تکان بخورد تا تمرکز شما از بین برود. اگر صرفه‌جویی در وقت و انرژی برای‌تان خیلی اهمیت دارد، تمام این حواس‌پرت‌کن‌ها را خطرناک به حساب بیاورید. یکی از بهترین راه‌های تمرکز کردن این است که حتی المقدور از کار نوشتن خود جدا نشوید. دَدَر دودور‌های خود را همان اول بروید و بعد که پای کار نشستید مثل یک سامورایی عصبی فقط بنویسید. اگر مطالبی را برای نوشته‌تان جمع آوری کرده‌اید، آن‌ها را در جایی قرار بدهید که مرور کردنش در حین نوشتن آسان باشد، نه این‌که یک کُپه برگه روی هم تلمبار کنید و برای نوشتن هر خط، سه ساعت دنبال منبعش بگردید. این‌جوری دیگر در تله‌ی اینترنت هم نمی‌افتید.

  منبع: وبلاگ بامیلو

  ۷ تکنیک برای بهتر و سریع‌تر نوشتن ؛ راهنمای مقاله نویسی و نویسندگی - 5.0 از 5 ازتعداد 1 رای
  برای ارسال نظر وارد سایت شوید

  شرکت تسنیم رایانه شرق از سال 1383 در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فعال بوده و به ارائه محصولات و خدمات می پردازد .

  ☎️ تلفن دفتر تهران : 02147620313
  ☎️تلفن دفتر کـــرج : 02632704693
  ☎️تلفن هـمـــــــراه : 09123231091

   

  مجوزها