Loading...

امضای توافقنامه بدون مطالعه و تعهدات عجیب در قبال استفاده از اینترنت

  26 تیر 1396 نویسنده  وبلاگ تسنیم

  تیم برنر لی، خالق تارنمای جهانی وب (که به اختصار به www مشهور شده) اخیرا فهرستی از بزرگترین نگرانی های خود درباره آینده اینترنت و فضای سایبری را منتشر کرد. یکی از مواردی که او به آنها اشاره کرده بود، توافقنامه هایی هستند که کاربران بدون مطالعه آنها را امضا کرده و بعضا اطلاعات بسیار کلیدی خود را حتی بدون آنکه آگاه باشند به صورت رسمی در اختیار سایرین قرار می دهند. یک شرکت ارائه دهندگان خدمات WiFi نیز در همین رابطه تصمیم گرفت نگرانی تیم برنر را بررسی کند. نتایج منتشر شده توسط این کمپانی حقایق تلخ و البته جالبی را آشکار می کند.

   

  کمپانی Purple که مقر آن در شهر منچستر در انگلستان قرار دارد و حوزه فعالیت آن ارائه خدمات اینترنت WiFi به شرکت ها و سازمان های بزرگ است مطالعه ای را به مدت دو هفته و بین چند صد هزار نفر به صورت تصادفی انجام داد. آنها در متن توافقنامه خود بندهای عجیبی را گنجانده بودند که طرفین قرارداد برای استفاده از اینترنت ارائه شده توسط شرکت ملزم به رعایت آنها بودند. از جمله موارد اضافه شده به تواقفنامه فروش اینترنت این شرکت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  - تمیز کردن پارک های محلی از پسماندها
  - در آغوش گرفتن حیوانات بی خانمان
  - بازگشایی گرفتگی راه آب و فاضلاب به صورت دستی
  - تمیز کردن توالت های سیار در فستیوال ها و مراسم عمومی
  - رنگ کردن صدف حلزون ها
  - پاک کردن سطح خیابان از آدامس های چسبیده شده
  این شرکت حتی جایزه ای را برای افرادی که بتوانند این بندهای عجیب در قرارداد را یافته و به آنها اشاره کنند در نظر گرفته بود اما از بین بیش از 22000 شرکت کننده در این بررسی تنها یک نفر متوجه آنچه در متن تعهدنامه آمده بود شد. البته Purple قصد ندارد در حقیقت کاربران را وادار به انجام این کارها کند اما هدف آنها نشان دادن درستی نگرانی تیم برنر درباره آینده وب بوده است. اخیرا قوانین جدید در اتحادیه اروپا به تصویب رسیده که شرکت ها را ملزم می کند متن قراردادهای خود با کاربران عادی را تا حد ممکن کوتاه و واضح کنند و از ایجاد سردرگمی برای کاربران که منجر به امضای توافقنامه ها بدون مطالعه دقیق می شود خوددکاری نمایند. این قوانین قرار است از سال آینده میلادی به صورت رسمی اجرا شوند.

  برای ارسال نظر وارد سایت شوید

  شرکت تسنیم رایانه شرق از سال 1383 در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فعال بوده و به ارائه محصولات و خدمات می پردازد .

  ☎️ تلفن دفتر تهران : 02147620313
  ☎️تلفن دفتر کـــرج : 02632704693
  ☎️تلفن هـمـــــــراه : 09123231091

   

  مجوزها