Loading...

با کارت گرافیک های AMD RX Vega برای بازی خداحافظی کنید!

  14 شهریور 1396 نویسنده  وبلاگ تسنیم

  چندی پیش، در جریان "تحلیل سخت افزار" به این نکته اشاره کردیم که AMD تمایل زیادی به غوطه ور شدن در زمینه پردازش های ماینینگ دارد و از این رو احتمالا پشت گیمرها خالی خواهد شد؛ این شرکت در ماه گذشته با ارائه یک درایور اختصاصی برای ماینرها، نشان داد که نه تنها از این وضعیت ناراضی است، بلکه تمام سعی خود را برای کشاندن ماینرهای به سمت کارت گرافیک های AMD RX Vega  خواهد کرد.

  در این میان کمبود موجودی این محصولات و افزایش قیمت آنها به دلیل همین طوفان نیز هر چه بیشتر دست گیمرها را از آنها کوتاه می کند؛ خب از صحبت در زمینه موارد تکراری اجتناب کرده و به سراغ یک مسئله مهم دیگر خواهیم رفت.

  AMD RX Vega بیشتر در امتداد خطوط کارت اصلی محاسباتی قرار دارد که به جای استفاده از پردازنده های بازی، به بخش مصرف کننده منتقل شده است. فروش، فروش است؛ چه برای گیمرها و چه برای ماینرها؛ اما به تازگی نتایج پردازش های AMD RX Vega در یکی از مهمترین استخراج های ماینینگ با نام Ethereum منتشر شده است که جای بسی خوشحالی برای ماینرها دارد! این اطلاعات حاکی از آن است که Vega در زمینه پردازش های Ethereum به طور محسوسی بهتر از Polaris عمل می کند. همانطور که در مطالب پیشین نیز بدان اشاره شده بود، Ethereum در سالهای اخیر با تغییر الگوریتم خود، به شدت به حافظه های گرافیکی پر سرعت متکی شد؛ کارت گرافیک های وگا نیز با استفاده از حافظه های HBM2 در کنار 4096 هسته پردازنده جریانی (در نسخه Vega 64) و یک رابط حافظه بیش از 2000 بیتی، مناسب ترین گزینه برای این منظور هستند. شایان ذکر است که معماری GCN همواره برای محاسبات اینچنینی بهتر از رقبای دیگر (اینتل و انویدیا) بوده است.

  در نتیجه این محصولات هم اینک بیش از آنکه در کاربردهای گیمینگ مورد استفاده قرار گرفته و رضایت بخش باشند، بر روی پردازش های ماینینیگ، خصوصا Ethereum متمرکز هستند. مادامی که فرکانس هسته بر روی 1000 مگاهرتز، فرکانس تراشه های HBM2 بر روی 1100 مگاهرتز و PowerTarget بر روی -24% باشد، توانایی کارت گرافیک وگا 64 در Ethereum به 43 MH/s می رسد و این در حالی است که تنها 130 وات توان مورد نیاز کارت گرافیک است که 104 وات آن به تنهایی برای GPU مصرف می گردد. برای مقایسه و درک بهتر، بد نیست بدانید که به عنوان مثال کارت گرافیک RX580 با توان پردازشی 30 MH/s و صرف انرژی 115 وات پردازش های مشابه را انجام می دهد. در نتیجه معماری وگا گیمینگ با صرف انرژی 13% بیشتر، می تواند 43% عملکرد بالاتری را ارائه دهد که در محاسبات سخت افزاری، بسیار مقرون به صرفه است.

  پس اگر در انتظار این مسئله هستید که ماینرها به زودی دست از سر کارت گرافیک های RX Vega 64 و 54 برداشته و قیمت آنها ثابت گردد، کاملا در اشتباه هستید؛ دست کم از سخنان Raja Koduri نیز اینطور بر می آید که این شرکت به دنبال راضی نگه داشتن ماینرها بوده و در حال حاضر برنامه ای برای گیمرها وجود ندارد.

  برای ارسال نظر وارد سایت شوید

  شرکت تسنیم رایانه شرق از سال 1383 در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فعال بوده و به ارائه محصولات و خدمات می پردازد .

  ☎️ تلفن دفتر تهران : 02147620313
  ☎️تلفن دفتر کـــرج : 02632704693
  ☎️تلفن هـمـــــــراه : 09123231091

   

  مجوزها