Loading...

حذف بی صدای DTS از تلویزیون ها!

  04 مهر 1396 نویسنده  وبلاگ تسنیم

  می دانیم که تلویزیون های موجود به دلیل ضخامت پایین و محدودیت های فضا، قادر به استفاده از اسپیکرهای بزرگ نبوده و در نتیجه برای اجرای خروجی های صوتی در رنج بالا عمدتا نیازمند ساند، انواع گیرنده AV و یا سینمای خانگی خواهیم بود.

  در همین حال برخی از فناوری و استانداردهای صوتی هستند که می توانند اسپیکرهای درون تلویزیونی را به گونه ای بهبود بخشیده و شاهد خروج صدایی دلنشین باشیم. از جمله این استانداردها، می توان به پروتکل های DTS اشاره کرد. Dedicated To Sound به اختصار DTS یک شرکت آمریکایی پیشرو در صنعت صدای دیجیتال است. DTS تکنولوژی های خود را در قالب "مجوز استفاده" به تولید کنندگان تجهیزات صوتی و تصویری می فروشد. Terry Beard خالق اولیه DTS در ابتدا با هدف پوشش صدای فراگیر در فیلم ها، این تکنیک را پیاده سازی نمود اما بعد ها DTS از مسیر اولیه خود خارج و بسیار فراگیر شد.

  و اما می دانیم که DTS انوع گوناگونی داشته و در حال حاضر 15 استاندارد DTS تعریف شده است. صدای DTS می تواند گاها به صورت فراگیر، صدایی شفاف و 3D را ارائه نماید. از جمله استانداردهای حال حاضر می توان به DTS TruVolume، DTS-HD Master Audio، DTS Neural Surround و DTS TruSurround اشاره کرد. استاندارد DTS TruSurround HD از جمله پروتکل هایی است که در کلاس صدای تلویزیون مورد بهره برداری قرار می گیرد و تلویزیون های بسیاری به آن مجهز هستند. با روشن کردن این ویژگی در تلویزیون ها، صدای فراگیر و HD آغاز به کار کرده و به طور ناگهانی صدای خروجی تلویزیون تقویت می گردد. DTS ها عموما در "پردازنده صوتی" تزریق می شوند و یا در IC های SOC مجتمع شده. تمامی استاندارد های DTS برای کاربردهایی خاص طراحی شده اند.

   همانطور که گفته شد، کمپانی های تولید کننده تلویزیون با پرداخت حق استفاده به Dedicated To Sound استانداردهای آن را در سیستم های صوتی تلویزیون های خود مورد استفاده قرار می دهند؛ اما به تازگی اتفاقی عجیب و خاموش در حال روی دادن است؛ در برخی از تلویزیون های جدید، شاهد حذف آرام و بی صدای سامانه های DTS هستیم و وقتی به منوی تنظیمات صوتی می رویم، دیگری اثری از تنظیمات روشن و یا خاموش بودن استانداردهای DTS وجود ندارد! ظاهرا این شرکت ها به دو علت دست به چنین اقدامی زده اند؛

  1- فروش هر چه بیشتر سیستم های صوتی جانبی مانند ساند بار

  2-عدم حق پرداخت استفاده از استاندارد های DTS که البته رقم چندان قابل توجهی نیست

  متاسفانه با حذف سیستم های DTS، بسیاری از مدل ها نیازمند یک سامانه صوتی خارجی خواهند بود که البته با قیمت متوسط نیز می توان یکی از این محصولات را خریداری کرد. شایان ذکر است که در قسمت پشت تلویزیون هایی که از فناوری DTS پشتیبانی می کنند، Detail مجوز درج شده است.

  حذف بی صدای DTS از تلویزیون ها! - 5.0 از 5 ازتعداد 2 رای ها
  برای ارسال نظر وارد سایت شوید

  شرکت تسنیم رایانه شرق از سال 1383 در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فعال بوده و به ارائه محصولات و خدمات می پردازد .

  ☎️ تلفن دفتر تهران : 02147620313
  ☎️تلفن دفتر کـــرج : 02632704693
  ☎️تلفن هـمـــــــراه : 09123231091

   

  مجوزها