Loading...

پول واقعا شادی‌ می‌آورد

  05 مرداد 1396 نویسنده  وبلاگ تسنیم

  نتیجه مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد پول خرج کردن به صورت واقعی برای انسان شادی به همراه دارد، البته درصورتی که از این پول برای خرید زمان آزاد استفاده شود نه کالا، مثل استخدام کارگر برای انجام کارها یا پول دادن به کسی برای بردن خودرو به کارواش.

   

  بر اساس گزارش ساينس الرت،‌ این نتیجه مجموعه مطالعاتی است که در دانشگاه‌های بریتتیش کلمبیای کانادا، هاروارد آمریکا و ماستریخت هلند انجام شده و نتیجه آن در نشریه پیشرفت‌های آکادمی ملی علوم آمریکا منتشر شده است.

  قحطی وقت یکی از پدیده‌های زندگی معاصر است که مردم را در کشورهای مختلف به دلیل کمبود وقت در زندگی روزمره دچار استرس و نگرانی می‌کند.

  روان‌شناسان می‌گویند استرس ناشی از کمبود وقت بر سلامت افراد تاثیر منفی دارد و موجب اضطراب و بی‌خوابی می‌شود.
  از این رو آنها می‌خواستند بدانند که آیا خرید وقت آزاد - مثل پول دادن برای انجام کارهای خانه - می‌تواند باعث رضایت از زندگی شود یا خير.

  در این تحقیق از 6هزار نفر، از جمله 800 ثروتمند در آمریکا، کانادا، دانمارک و هلند اين پرسش پرسيده شد که چقدر برای خرید وقت پول خرج مي‌كنند و نتيجه اين نظرسنجي نشان داد کمتر از یک سوم این افراد در ماه برای آزاد کردن وقت خود پول پرداخت مي‌كنند امادرعين حال نسبت به دیگران رضایت بيشتري از زندگی خود داشتند.

  جنبه ديگر اين نتيجه آن است كه حتی افراد بسیار متمول هم اغلب حاضر نيستند برای انجام کارهایی که دوست ندارند پول بپردازند.

  پژوهشگران در مرحله بعد یک کارآزمایی دو هفته‌ای را برای 60 نفر در ونکوور کانادا طراحی کردند. در یک تعطیلي آخر هفته از آنها خواستند 40 دلار را در راستاي آزاد شدن وقت خود صرف كنند. شرکت‌کنندگان این پول را صرف خرید ناهار براي تحويل در محل كار کردند يا پول را به بچه‌های همسایه دادند تا بعضی کارهای کوچک را برایشان انجام دهند یا آن را برای نظافت خانه خرج کردند.

  آخر هفته بعد از آنها خواسته شد این پول را برای خریدن جنس و کالا صرف کنند مثلا کتاب، نوشيدني یا لباس بخرند. نتايج نشان داد این خرید وقت بیشتر از خريد کالا باعث رضایت شرکت‌کنندگان در تحقیق شده بود زيرا استرس کمبود وقت را كاهش داده‌بود.
  سلامت نیوز: پول واقعا شادی‌ می‌آورد

  برای ارسال نظر وارد سایت شوید

  شرکت تسنیم رایانه شرق از سال 1383 در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فعال بوده و به ارائه محصولات و خدمات می پردازد .

  ☎️ تلفن دفتر تهران : 02147620313
  ☎️تلفن دفتر کـــرج : 02632704693
  ☎️تلفن هـمـــــــراه : 09123231091

   

  مجوزها