Loading...

تله هوش

  10 مهر 1395 نویسنده 
  وبلاگ تسنیم

  تله هوش باعث می شود ۹۰درصد  افراد باهوش  چگونه کار غلط خود را درست جلوه دهند و این امر مانع از اصلاح خود و پیشرفت شان می شود.

  تله هوش نه تنها افراد باهوش بله اکثر ما نیز دچار آن میشویم ولی امتیاز افراد باهوش در چیست.

    تعریف هوش: هوش از جمله عواملى است که هم مى‏تواند نقشى مثبت و هم نقشى منفى در تفکر داشته باشد. فرد باهوش کسى است که سریع به جواب مى‏رسد و این به جواب رسیدن، به طور ناگهانى و بدون طى فرآیند تفکر است. هوش به شهود و الهام نزدیک است و خیلى قابل کنترل نیست.

  مزایا و محسنات هوش بسیار زیاد است. در جاهایى که مى‏خواهیم گزینه‏یابى کنیم و یا از میان چند گزینه دست به انتخاب بزنیم، هوش، نقشى مثبت دارد. ولى هوش در مواردى مى‏تواند مانعى بر سر راه تفکر باشد. هوش از قواى فوقانى روح نشأت مى‏گیرد و به شهود و الهام نزدیک است، لذا قابل کنترل نیست و از انرژى بالایى برخوردار است. وقتى که هوش پا به میان مى‏گذارد، تفکر را کم‏رنگ مى‏کند و در مواردى آن را کاملاً متوقف مى‏نماید؛ زیرا تفکر یک حرکت است، حرکتى در میدان گزینه‏هاى متعدد و انتخاب این گزینه‏ها که انتخاب هر گزینه، گزینه‏هاى متعدد دیگرى را ایجاد خواهد کرد. تفکر میل به جلو رفتن دارد و آنچه برایش مهم است کیفیت حرکت است. ولى هوش به دنبال جواب است. که تله هوش اینجا نمایان میشود.

   ارتباط بین هوش وتفکر مانند ارتباط بین ماشین و راننده آن است. یک ماشین خوب ممکن است به شیوه بدی رانده شود و یک ماشین معمولی ممکن است خوب رانده شود. توان ماشین مانند هوش است. این مهارت راننده است که چگونه از هوش استفاده می‌کند. بعضى از متفکران از هوش چشم‏پوشى مى‏کنند و اجازه پرورش به آن نمى‏دهند و دلیل آن ترس از تله هوش است که  مانع تفکر می شود. آنها مایلند که به مسائل با نگاهى گسترده نظر اندازند و جوانب و مسائل حاشیه‏اى را نیز در نگاه خود داشته باشند. ولى هوش نگاهى متمرکز و دقیق دارد و تنها آنچه را که در کانون محدودش قرار گیرد مى‏بیند. از طرف دیگر هوش، رویکردى انفعالى دارد و تنها به دنبال مرتب کردن داده‏هاست و میل به ارائه ایده‏ها و گزینه‏هاى گوناگون ندارد. در صورتى که متفکر مایل به حرکتى جلو رونده است که در این حرکت مضمون، مفاهیم و اهداف آفریده مى‏شوند. هوش از آن رو میل به انفعال دارد که مى‏خواهد سخت‏ترین مسائل را بیابد همان طور که بهترین کوهنوردان ترجیح مى‏دهند از سخت‏ترین قله ها بالا بروند. یک ذهن منفعل مى‏تواند اطلاعات را بگیرد و آنها را مرتب کند و به این وسیله سخت‏ترین مسائل را نشان دهد.
  چشم‏پوشى از هوش کار درستى نیست زیرا کسى که از هوش چشم‏پوشى مى‏کند از آن محروم مى‏شود، در صورتى که مسائلى هستند که تنها با هوش، آن هم در حالتى خودجوش و بدون زمینه‏سازى قبلى حل مى‏شوند… . یک متفکر باید حداکثر استفاده را از هوش ببرد ولى در جاى خودش.
  از آن طرف افراد باهوشى نیز هستند که خود را متفکران خوبى مى‏دانند لذا به دنبال پرورش و تصحیح تفکر نیستند. براى این دسته، هوش دامى مى‏شود تا از تفکر باز بمانند. آقای ادوارد دوبونو در کتاب تفکر جانبی، دام های هوش را به قرار زیر بر می شمارد:
  ۱ – افراد باهوش مى‏توانند براى هر دیدگاهى یک قضیه منطقى و مستدل بسازند. هر چه جانبدارى از دیدگاهى مستدل‏تر باشد فرد فکر کننده نیاز کمترى براى کاوشى حقیقى در آن وضعیت مى‏بیند. چنین شخصى در این صورت صرفاً به خاطر توانایى جانبدارى از دیدگاهى خاص گرفتار آن مى‏شود.
  ۲ – روانى در گفتار اغلب در مدرسه و پس از آن، با فکر کردن اشتباه مى‏شود. افراد باهوش این را مى‏آموزند و وسوسه مى‏شوند که یکى را به جاى دیگرى به کار ببرند.
  ۳ – وضعیت ممتاز افراد باهوش این عقیده را محکم مى‏کند که او همواره محق است و هر چه مى‏گوید درست است.
  ۴ – استفاده انتقادآمیز از هوش، همواره سریع‏تر از استفاده سازنده ازآن ، به شخص رضایت مى‏دهد. اثبات اینکه دیگران اشتباه مى‏کنند، دستاوردى فورى بوده و به شما برترى مى‏بخشد. موافقت کردن، شما را بى‏خاصیت و چاپلوس جلوه مى‏دهد. بنابراین ذهن‏هاى مستعد فراوانى در این وضعیت منفى و وسوسه‏انگیز گرفتار مى‏شوند.
  ۵ – افراد باهوش با دریافت چند نشانه اولیه به نتیجه مى‏رسند. ذهن‏هاى کندتر باید بیشتر در انتظار باشند و ممکن است به نتیجه درست‏ترى برسند.
  ۶ – افراد باهوش ترجیح مى‏دهند (ترغیب شده‏اند) که به هوشمندى ارزش بیشترى بدهند تا تفکر. شاید به این دلیل که هوشمندى قابل نمایش است و همچنین کمتر نیازمند تجربه است (به همین دلیل است که فیزیکدان‏ها ،ریاضى‏دان‏ها، نبوغ خود را در سال‏هاى اولیه بروز مى‏دهند).
  ۷- افراد تیز هوش معمولاً در حل مسائلی خوب هستند که تمام داده‌های آن موجود باشد. اما از سوی دیگر، در موقعیت‌هایی که نیاز به یافتن اجزاء وجود دارد، به طور بایسته عمل نمی‌کنند.

  منبع: Succes.ir

  تله هوش - 5.0 از 5 ازتعداد 1 رای
  برای ارسال نظر وارد سایت شوید

  شرکت تسنیم رایانه شرق از سال 1383 در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فعال بوده و به ارائه محصولات و خدمات می پردازد .

  ☎️ تلفن دفتر تهران : 02147620313
  ☎️تلفن دفتر کـــرج : 02632704693
  ☎️تلفن هـمـــــــراه : 09123231091

   

  مجوزها