Loading...

مشاوره خوب چگونه مشاوره ای است

  12 مهر 1395 نویسنده  وبلاگ تسنیم
  وبلاگ تسنیم

  مشاوره یکی از فنون راهنمایی است که در آن  سازماندهی و بقاء برای یک برنامه ی راهنمایی ، با اثرات ارزنده ی خدمات مشاوره ای موثر. “

  بصورت ساده میتوان گفت:همکاری کردن و رأی و نظر تخصصی یک فرد متخصص را برای پیشبرد و انجام بهتر مشاوره است. که باید دارای ویژگی های منحصر بفرد و خوب باشد.

  ویژگی های مشاور خوب
  عاقل بودن:   مشورت کردن با یک آدمی که در عالم خیال سیر و سیاحت می‌کند یا دارای کمبودهای عقلی است، به نظر کار عاقلانه‌ای نمی‌رسد.
  صبور بودن: مشورت کردن با کسی که حوصله نداشته باشد و بخواهد شما را از سر خود باز کند، احتمالا عواقب خوبی ندارد. برای اینکه زودتر به نتیجه برسد، تمام جوانب را ارزیابی نمی کند و در نتیجه باعث اتفاق بد و غیر قابل بازگشت میشود.(زمان غیرقابل بازگشت). و نکته دیگر اینکه صبور نبودن طرف مقابل ممکن است راه‌هایی که پیشنهاد می‌دهد راه‌هایی عجولانه باشد که آخر و عاقبت خوبی ندارد.
  تجربه:   بهترین مثال این است که در مورد ازدواج نمی‌شود با یک آدم مجرد، حتی اگر ۴۰ ساله هم باشد، مشورت کرد.
  خیرخواه: کسی که دوستدار شما نیست، بدترین راهکار را پیش روی شما میزارد.

  امانت‌دار : منظور از امانت داری شئ یا چیز خاصی نیست حرفها و درد دل های شما مانند گوهر با ارزش است. چون بالاخره وقتی پیش یک مشاور می‌روید، خواه ناخواه مسائلی را مطرح می‌کنید که می‌خواهید بین شما و او بماند. پس باید امانت‌دار اسرار شما باشد. ضمن اینکه نباید در اطمینانی که به او کرده‌اید و وقتتان را برای مشورت با او گذاشته‌اید خیانت شود. همه چیزهایی را که می‌داند و به نظرش می‌رسد باید به شما بگوید. البته امانتداری به معنای این نیست که مثلا به بهانه غیبت، هرچه درباره فردی که شما می‌خواهید با او ازدواج کنید یا شریک کاری‌اش بشوید نگوید.

  راهنمای خوب: اصل کار مشاور، راهنمایی است. هیچوقت نمی‌تواند اجبار کند و فقط می‌تواند پیشنهاد بدهد. راهنمایی خوب هم کسی است که اگر راهی به نظرش نرسید بگوید که نمی‌دانم و به زور راهی پیشنهاد ندهد که بعدتر به غلط برود.
  خداترس باشد: کسی که خداترس باشد. از روی ترس از خدا هم که شده سعی می‌کند بهترین راهکار را پیش روی شما بگذارد. مطمئن باشید که می‌توان بیشتر از چشم‌ها به این شخص اعتماد کرد. به هر حال راهکارهایی که  در پیش پای شما می‌گذارد راهی است که می‌شود امیدوار بود که مورد رضای خداست. شما را به راه‌های گناه یا شبهات راهنمایی نمی‌کند.

  بهترین افراد برای مشاوره

  زن خردمند:   زنان اصولا دقیق‌تر و ریزبین‌تر از مردها هستند. اگر می‌خواهید یک مشاور خوب داشته باشید که تمامی ریزه‌کاری‌ها را برایتان بگوید بهتر است با یک زن خردمند مشورت کنید. “زنی که احساساتش را در مشاوره‌اش دخیل نکند.”
  دشمن:   با دشمنانت مشورت کن نه برای راه درست،چون آنها دشمن تو هستند و به احتمال زیاد راه اشتباهی را روبه رویتان قرار می‌دهند. با آنها مشورت کنید تا بتوانی نقطه ضعف‌هایشان را پیدا کنی چون خودشان را لو خواهند داد. این طوری به میزان دشمنی‌شان هم پی می‌برید.
  خدا: بهترین مشاور خداست. با خدا مشورت کنید. چگونه؟ خودتان را بسپارید به خدایتان. سعی کنید کار درست را انجام دهید و از طرفی با توکل به او از او نیز بخواهید که راه درست را پیش پایتان بگذارد. استخاره یعنی همین. یعنی آنکه به خدا توکل کنید و با دیگران مشورت کنید و امیدوار باشید بکه خدا خیر را در کلام مردم برایتان قرار خواهد داد

   

  منبع: Succes.ir

  مشاوره خوب چگونه مشاوره ای است - 5.0 از 5 ازتعداد 1 رای
  برای ارسال نظر وارد سایت شوید

  شرکت تسنیم رایانه شرق از سال 1383 در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فعال بوده و به ارائه محصولات و خدمات می پردازد .

  ☎️ تلفن دفتر تهران : 02147620313
  ☎️تلفن دفتر کـــرج : 02632704693
  ☎️تلفن هـمـــــــراه : 09123231091

   

  مجوزها