Loading...

فیلترهای گرافن آب شور دریا را آشامیدنی خواهند کرد

  20 شهریور 1396 نویسنده  وبلاگ تسنیم

  آب شرب یکی از بزرگترین معضلات جامعه بشری در سال های پیش روست. بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند جنگ های دهه های آینده نه بر سر منابع نفت و گاز، بلکه بر سر آب خواهد بود. کشورهای جهان به شدت در تلاشند تا منابع آب موجود را به هر صورت حفظ کرده و از آن برای دست یافتن به برتری های ژئوپلیتیکی استفاده کنند.

  در حالی که بخش زیادی از سیاره زمین را آب تشکیل داده اما این مایع حیات بخش غیر قابل آشامیدن برای انسان است و همین باعث بروز نگرانی های گسترده شده است. با این حال محققان امیدوارند بتوانند از ماده جادویی علم راه حلی برای این مشکل بیابند.

  گروهی از محققین دانشگاه های منچستر، شینشو در ژاپن و مرکز تحقیقاتی ATOMIC در مقاله ای که در نشریه Nature Nanotechnology به چاپ رسیده به کمک ساختارهای گرافنی راه حلی برای تصفیه آب، جداسازی منابع پروتئین، استفاده های دارویی و صنعتی و مهم تر از همه شیرین کردن و قابل شرب کردن آب دریاها ارائه کرده اند. در این روش از یک غشای گرافنی استفاده شده که به برخی از مولکول های موجود در آب اجازه عبور داده و مسیر برخی دیگر را مسدود می کنند. استفاده از اکسید گرافن در این روش باعث شده این تیم تحقیقاتی بتوانند نمک را از آب جدا کرده و آن را تا میزان زیادی قابل آشامیدن نمایند. در مقاله منتشر شده آمده است که گام بعدی برای این تیم، ساخت غشاهایی برای افزایش بهره وری، سرعت و طول عمر ساختارهای گرافنی است تا بتوان از آنها در مقیاس صنعتی استفاده کرده و سپس با کاهش قیمت نهایی، این ابزار را برای استفاده در سراسر جهان تولید نمایند. در حال حاضر غشاهای گرافنی تولید شده قادر به تفکیک 85 درصد نمک از آب شور هستند و با وجود اینکه هنوز نمی توان محصول نهایی را آب قابل شرب کامل دانست می توان از آن برای مصارف کشاورزی استفاده کرد و این تیم تحقیقاتی قصد دارد به تلاش خود برای رساندن این میزان به سطح آب شرب استاندارد ادامه دهد.

  بر اساس گزارشات منتشر شده توسط نهادهای بین المللی، در حال حاضر نزدیک به 1.2 میلیارد نفر در جهان به آب شرب دسترسی ندارند و روش هایی مانند آنچه این تیم از محققان توسعه داده اند می توانند خدمت زیادی به جوامع بشری داشته باشند.

  برای ارسال نظر وارد سایت شوید

  شرکت تسنیم رایانه شرق از سال 1383 در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فعال بوده و به ارائه محصولات و خدمات می پردازد .

  ☎️ تلفن دفتر تهران : 02147620313
  ☎️تلفن دفتر کـــرج : 02632704693
  ☎️تلفن هـمـــــــراه : 09123231091

   

  مجوزها