Loading...

جنگ با سرطان ریه برای اولین بار از طریق فناوری CRISPR

  26 آبان 1395 نویسنده  وبلاگ تسنیم
  وبلاگ تسنیم

  دانشمندان چینی برای اولین بار به فرد سرطانی سلول‌هایی را تزریق کرده‌اند که از طریق شیوه ویرایش ژنوم CRISPR بهینه‌سازی شده‌اند. این فرایند بخشی از تحقیقی است که در دانشگاه West China شهر چنگدو انجام شده است.  این پروسه شامل ویرایش سلول‌های ایمنی یک بیمار دارای سرطان ریه تهاجمی است. این سلول‌ها ویرایش می‌شوند و سپس به بدن بیمار باز گردانده می‌شوند تا در برابر سرطان بجنگد.

  در مورد بیمار چینی، محققان سلول‌های ایمنی فرد را از خونش خارج کردند و سپس با استفاده از روش CRISPR ژن‌هایی که واکنش ایمنی سلول‌ها را کند می‌کرد از کار انداختند. سپس سلول‌های ویرایش شده به بدن بیمار بازگردانده شدند. البته سرطان هم در این مدت از کم شدن سلول‌های ایمنی استفاده کرد و گسترش یافت. اما محققان تعداد سلول‌های ویرایش شده را دوبرابر کردند. آن‌ها انتظار دارند بیمار بتواند با این سلول‌های ویرایش شده بر سرطان غلبه کند. هنوز جزییات بیشتر و سرنوشت مبارزه بیمار با سرطان ریه مشخص نیست. اما دانشمندان به آینده این شیوه خوش‌بین هستند.

  البته چنین آزمایش‌هایی با سلول‌های دست‌کاری شده قبلا هم انجام شده بود اما این اولین بار است که ویرایش ژنی از طریق روش CRISPR انجام می‌پذیرد. روشی که نوعی ابزار کپی و پیست کردن ژنتیکی است و امکان تغییر و دست‌کاری سلول‌ها را آسان‌تر و ارزان‌تر می‌کند. این شیوه به دانشمندان امکان می‌دهد کاری کنند سلول‌های مورد نیاز با سرعت بیشتری رشد کنند و سلول‌های سرطانی را بهتر بکشند. آزمایش با سلول‌های ویرایش شده از طریق روش CRISPR سال آینده در ایالات متحده آمریکا برای درمان سرطان‌های گوناگون آغاز خواهد شد.

  منبع: The Verge

  برای ارسال نظر وارد سایت شوید

  شرکت تسنیم رایانه شرق از سال 1383 در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فعال بوده و به ارائه محصولات و خدمات می پردازد .

  ☎️ تلفن دفتر تهران : 02147620313
  ☎️تلفن دفتر کـــرج : 02632704693
  ☎️تلفن هـمـــــــراه : 09123231091

   

  مجوزها