Loading...

چرا پشه ها نیش می‌زنند؟

  23 شهریور 1395 نویسنده  وبلاگ تسنیم
  وبلاگ تسنیم

  آهای آهای پشه، با توام! چی می‌خوای دیگه از جون من؟ هی وِز می‌ری، هی وِز می‌آی، هی می‌خوری از خون من!

   

  اصلا گذشته از این که پشه‌ها روزها کجا می‌خوابند، واقعا که معلوم نیست این پشه‌ها از جان ما چه می‌خواهند و برای چه تا شب‌ها می‌خواهیم دو دقیقه سرمان را بگذاریم، هی بالای سرمان ویز ویز می‌کنند و نیش می‌زنند. اما سِری است که پشه ها فقط ما را نیش می‌زنند و بقیه را به حال خود رها می‌کنند؟ اینم از بدشانسی ماست لابد، مثل اون دسته از آدم‌هایی که همه چیز می‌خورند و بازهم لاغر می‌مانند، واقعا که!

  اینقدر که جای نیش پشه روی بدن‌مان را خاراندیم، به ستوه آمدیم و برآن شدیم تا ببینیم این حشرات موذی واقعا به دنبال چه هستند.

  ممکن است شنیده باشید که پشه‌ها به دنبال گوشت شیرین هستند و گوشت‌های تلخ را نیش نمی‌زنند. با این که عبارت گوشت شیرین خیلی از نظر علمی صحیح نباشد، اما درست است که تولید مواد شیمیایی شیرین مانند لاکتات در پوست، باعث جذب پشه شود. پشه ها به لاکتات (ماده‌ی شیمیایی که هنگام ورزش در مقادیر زیاد ترشح می‌شود) جذب می‌شوند. حالا ما نگفتیم که ورزش نکنید و تکان نخورید، تحقیقات نشان داده است که بدن انسان همواره مقادیری لاکتات تولید می‌کند. هنگام ورزش، وظیفه‌ی لاکتات بخشیدن انرژی به شما را دارد. خوردن غذاهای به خصوصی، مانند ماست و غذاهای تخمیر شده مانند ترشی نیز ترشح لاکتات را تحریک می‌کند.

  مانند لاکتات، بوی بدن هم دیگر بویی است که پشه ها را به سمت پوست می‌کشاند. در واقع، عرق و بوی بدن باعث می‌شود پشه‌ها از میان دو نفر که یکی عرق کرده و دیگری که عرق ندارد، به سمت فردی جذب شوند که عرق کرده‌است. ویژگی جذابی که پشه ها خیلی به آن علاقه‌مندند، توسط عرق ناشی از ورزش تحریک می‌شود. این عرق ترکیبی از بوی بدن، لاکتات و آزاد شدن بیش از پیش کربن دی اکسید به دلیل تنفس عمیق است. به علاوه معمولا دمای بدن هنگام ورزش گرم‌تر از حالت عادی است. هر چه دمای بدن بالاتر باشد، احتمال گزیده شدن افزایش می‌یابد. برای جلوگیری از خطر گزیده شدن، بلافاصله پس از ورزش، حمام کنید.

  داستان‌ها و افسانه‌هایی درباره‌ی رابطه‌ی مستقیم خانم‌های باردار و پشه وجود دارد که چون یک خانم باردار است، به دلیل بارداری جاذب پشه است. واقعیت این است که پشه‌ها به دلیل بارداری به خانم‌های باردار جذب نمی‌شوند. از آنجایی که شواهد مبنی بر علاقه‌ی پشه ها به کربن دی اکسید خارج شده از بدن وجود دارد، این فرض معقول به نظر می‌رسد. اما باید بدانید که صرف بارداری باعث جذب پشه نمی‌شود، بلکه دلیل فعالیت‌های بدن است.

  خیلی تصورات اشتباه درباره‌ی ارتباط محتویات خون و نیش زدن پشه وجود دارند که یکی از متداول‌ترین آنها قند خون است. درست است که این فرض از نظر منطقی صحیح باشد، چرا که پشه ها پوست را سوراخ کرده و از خون استفاده می‌کنند. اما اثبات علمی‌ای بر این قضیه موجود نیست و در این فرض پشه ها را با حشرات دیگری اشتباه گرفته‌اید که به دنبال خون خوشمزه می‌گردند. جالب است بدانید که پشه ها در خون به دنبال موادی می‌گردند که برای تخم‌گذاری و بقا به آن نیاز دارند، پس به جای قند در خون، پشه ها به دنبال آهن و پروتئین هستند تا بتوانند تخم‌گذاری کنند.

  ژنتیک هم در این مورد بی‌تقصیر نیست. بر اساس یک مطالعه‌ی انجام شده در دانشگاه فلوریدای آمریکا، افرادی که میزان بیشتری اوریک اسید ترشح می‌کنند، بیشتر در معرض گزیده شدن هستند. بر اساس گزارش انجمن کنترل پشه‌ی آمریکا، پشه ها می‌توانند سیگنال‌های شیمیایی را از ۲۵ تا ۳۵ متر دورتر شناسایی کنند.

  منبع: وبلاگ بامیلو

  برای ارسال نظر وارد سایت شوید

  شرکت تسنیم رایانه شرق از سال 1383 در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فعال بوده و به ارائه محصولات و خدمات می پردازد .

  ☎️ تلفن دفتر تهران : 02147620313
  ☎️تلفن دفتر کـــرج : 02632704693
  ☎️تلفن هـمـــــــراه : 09123231091

   

  مجوزها