Loading...

اپل ملزم به پرداخت ۵۰۶ میلیون‌ دلار جریمه برای نقض پتنت پردازنده‌های سری A شد

  06 مرداد 1396 نویسنده  وبلاگ تسنیم

  دادگاهی در آمریکا، استفاده‌ی اپل از فناوری ثبت‌شده توسط دانشگاه ویسکانسین-مدیسون در ساخت تراشه‌های آیفون، آیپد مینی و آیپد ایر را تأیید کرد. بر اساس حکم صادره، اپل ملزم به پرداخت جریمه ۵۰۶ میلیون دلاری شده است.

  بعد از خساراتی که شرکت مایکروسافت در دهه ۸۰ متحمل شد، استیو جابز تصمیم گرفت حق مالکیت همه پروژه‌هایی که شرکت در حال انجام آن است یا برای انجام آن در آینده برنامه‌ریزی کرده است، از جمله دستورالعمل‌های طراحی کوتاه‌مدت را ثبت کند. این استراتژی به‌خوبی در دادگاه علیه سامسونگ به کار آمد؛ اما حال وقت آن رسیده است که اپل هم طعم تلخ سیستم ثبت اختراعات ایالات‌ متحده را بچشد. یک قاضی در دادگاه ایالات متحده، شرکت اپل را به پرداخت جریمه ۵۰۶ میلیون دلاری، بابت نقض حقوق ثبت اختراع به اداره صدور مجوز دانشگاه ویسکانسین مدیسون ملزم کرده است.

  بنیاد تحقیقات فارغ‌ التحصیلان دانشگاه ویسکانسین (WARF) با استناد به پتنتی که در سال ۱۹۹۸ برای بهبود کارایی تراشه‌‌ها توسط این بنیاد به ثبت رسیده، علیه اپل طرح دعوی کرده است؛ چرا که ظاهرا کوپرتونشین‌ها از این پتنت در توسعه‌ی تراشه‌های سری A8، A7 و A8X به‌کاررفته در مدل‌های متعدد آیفون و آیپد، استفاده کرده‌اند. هیئت‌منصفه در سال ۲۰۱۵ شرکت اپل را متخلف دانست و به پرداخت غرامت محکوم کرد؛ اما قاضی که در آن زمان ریاست دادگاه را بر عهده داشت، با اثبات این موضوع که شرکت اپل به‌صورت ناخواسته قوانین ثبت اختراعات را رعایت نکرده است، مبلغ غرامت را از ۸۶۲ میلیون دلار به ۲۳۴ میلیون دلار کاهش داد.

  در همین حال، اپل درخواستی مبنی بر بررسی معتبر بودن حق ثبت اختراع مزبور برای WARF به اداره ثبت اختراعات و علامت‌های تجاری ایالات متحده تسلیم کرده بود که با این درخواست نیز موافقت نشد. در حال حاضر قاضی موردنظر رأی به پرداخت دو برابری خسارت اصلی داده است. باوجود اینکه زمان زیادی از ثبت این اختراع گذشته، شرکت اپل در پایان سال ۲۰۱۶ متحمل خسارت هنگفتی شد. با توجه به شرایط به وجود آمده، اقدام اخیر اپل در مورد انتشار رسمی جزئیات کامل خرید اختراعات شرکت پنتک برای جلوگیری از شکایات احتمالی بعد از آن، روندی عاقلانه‌ به نظر می‌رسد.

   

   

  برای ارسال نظر وارد سایت شوید

  شرکت تسنیم رایانه شرق از سال 1383 در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فعال بوده و به ارائه محصولات و خدمات می پردازد .

  ☎️ تلفن دفتر تهران : 02147620313
  ☎️تلفن دفتر کـــرج : 02632704693
  ☎️تلفن هـمـــــــراه : 09123231091

   

  مجوزها