Loading...

AMD از شرکای تجاری خود عصبانی است!

  18 شهریور 1396 نویسنده  وبلاگ تسنیم

  بد نیست بدانید که هر چه ابعاد تراشه (Die) در سیلیکون بزرگتر باشد، مشکلات ریخته گری آن نیز به مراتب بیشتر و در نهایت تلورانس خطا در خروجی سالم افزایش پیدا می کند. یکی از دلایل کاهش ابعاد لیتوگرافی توسط تولید کنندگان پردازشگرها، همین مسئله است تا با ثابت نگاه داشتن ابعاد سیلیکون، تعداد ترانزیستورهای آن را افزایش دهند. بر کسی پوشیده نیست که AMD مشکلات زیادی را در زمینه کارت گرافیک های Vega تجربه کرده و البته گیمر و طرفداران این کارت گرافیک ها نیز به هیچ وجه از وضعیت موجود راضی نیستند.

  همچنین AMD با سیاست طرفدارانه ماینرها، به این نگرانی دامن زده است. سیلیکون Vega 10 در چند مدل تولید می گردد که تقریبا همگی آنها را دارای ابعاد 484mm² است که به همین علت آن را بیشتر در معرض این موانع قرار می دهد.

  شرکت GlobalFoundries مدت هاست به عنوان یکی از شرکای تجاری AMD وظیفه تولید تراشه های این برند را در اختیار دارد و ظاهرا در چند ماه اخیر به هیچ وجه موفق به جلب رضایت AMD نشده و مشکلات در تولید و عرضه آن ای ام دی را به ستوه آورده است. در نتیجه AMD برای تولید تراشه های Vega 20 خود که در لیتوگرافی 7 نانومتری تولید می شوند، به دنبال یک تولید کننده دیگر خواهد رفت. اما مشکلات این شرکت تنها به تولید GPU های وگا ختم نشده و شرکتی که وظیفه اسمبل و مونتاژ تراشه های HBM2 را بر عهده دارد نیز به هیچ وجه خوب عمل نمی کند؛ ای ام دی برای جایگزین مناسب آن نیز در حال رایزنی است.

  طی آخرین اخبار، AMD خواهان عرضه یک و یا چند کارت گرافیک دیگر با معماری Vega 11 است که جایگزین کارت گرافیک های سری RX500 خواهند شد؛ اما از آنجایی که وگا تنها برای حافظه های HBM2 طراحی شده است، AMD به جای حافظه های GDDR5 از حافظه های HBM2 استفاده خواهد کرد. این اقدام AMD احتمالا در راستای آرام کردن موقت گیمرها صورت گرفته است تا فرصت آن را پیدا کند که سیاست های خود را مدیریت نماید. در نتیجه این شرکت حاضر شده است تا با وضع پیچیدگی حافظه های نیمه هادی HBM2 کنار آمده و دست کم به صورت وقت هم که شده، این بازار را سامان دهد. از جمله شرکت هایی که احتمالا تولید تراشه های Vega 20 در لیتوگرافی 7 نانومتری را بر عهده خواهد گرفت، کمپانی مطرح و صاحب نام Semiconductor Manufacturing Company به اختصار TSMC است. TSMC پیش از آن نیز تولید تراشه های NVIDIA را نیز بر عهده داشته و برندی قابل اعتماد است. بخشی از مشکلات تولید این شرکت به اسمبلر های HBM2 و Vega باز می گردد.

  برای ارسال نظر وارد سایت شوید

  شرکت تسنیم رایانه شرق از سال 1383 در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فعال بوده و به ارائه محصولات و خدمات می پردازد .

  ☎️ تلفن دفتر تهران : 02147620313
  ☎️تلفن دفتر کـــرج : 02632704693
  ☎️تلفن هـمـــــــراه : 09123231091

   

  مجوزها