Loading...

۱۰ گیاه برای مقابله با قارچ پوستی و کپک

  24 شهریور 1395 نویسنده  وبلاگ تسنیم
  وبلاگ تسنیم

  پزشکان این‌طور تخمین می‌زنند که بیش از یک میلیارد نفر از ساکنین زمین دچار عفونت قارچی هستند. هر چند که بیشتر این عفونت‌ها تحت عنوان عفونت خفیف طبقه‌بندی می‌شوند، با این‌حال آمارها نشان می‌دهد ابتلا به این بیماری روز به روز در حال گسترش است و مردم بیشتری را درگیر خود می‌کند.

  یکی از رایج‌ترین این قارچ‌ها ” کاندیدا ” نام دارد. کاندیدا قارچی است که می‌تواند تقریباً در تمام نقاط بدن عفونت ایجاد کند. خیلی از افراد بدون این‌که روح‌شان خبردار باشد، در بدن خود از این قارچ میزبانی می‌‎کنند. البته قارچ و کپک بیرون از بدن انسان نیز پر است و در غذاهای مختلف یافت می‌شود. خیلی از محصولات خوراکی نظیر شیر و گوشت نیز ممکن است حاوی عفونت قارچی باشند که در صورت خورده شدن این عفونت را به بدن انسان انتقال می‌دهند.   

  جای شکرش باقی است که ما در برابر قارچ و کپک آچمز نیستیم و راه‌های بسیار زیادی برای دفع کپک در اختیار داریم. برای کسانی که به کاندیدا دچار شده‌اند هم رژیم‌های غذایی خاصی وجود دارد که می‌توانند دخل قارچ را بیاورند. البته حتی اگر می‌خواهید از طریق درمان گیاهی اقدام کنید باید حتماً دکتر خود را در جریان بگذراید. هر چند که شاید علم پزشکی در شناخت کامل خاصیت‌های کپک زدایی گیاهان نواقصی داشته باشد، اما حداقل می‌تواند چندین گیاه به شما معرفی کند که چندان میانه خوبی با کپک‌ ندارند و شر آن را از سر شما کم می‌کنند. در این‌جا لیستی از ۱۰ گیاه به شما معرفی می‌کنیم که از بابت زدودن کپک می‌توانند به شما کمک کنند. یادتان باشد که اگر در حین درمان زیر نظر دکتر این گیاهان را مصرف می‌کنید، حتماً دکتر را در جریان بگذارید تا خدای نکرده اوضاع‌تان قمر در عقرب نشود.

  ۱- زردچوبه

  زردچوبه یکی از بهترین دشمنان قارچ و کپک بر روی کره زمین است. مجله   Antimicrobial Chemotherapy  نتایج تحقیقی را منتشر کرد که نشان می‌داد ماده ترکیبی فعالی به نام کورکومین که در زردچوبه موجود است از رشد و گسترش کاندیدا جلوگیری می‌کند. در این تحقیق آزمایشگاهی مشخص شد که کورکومین از داروی ضد کپک ساخت بشر به نام فلوکُنازول، بهتر عمل می‌کند. با مشاهده نتایج موفقیت آمیز کورکومین، می‌توان از آن برای درمان چند نوع عفونت قارچی استفاده کرد.

  ۲- عصاره برگ زیتون

  شماری از تحقیقات ثابت ‌می‌کنند که ماده ترکیبی فعال اولئوروپین، که در عصار برگ زیتون یافت می‌شود، در گلاویز شدن با قارچ و کپک ید طولایی دارد. عصاره برگ زیتون با کاهش دادن قند خون، از گسترش عفونت قارچی جلوگیری کرده و بدن را در برابر قارچ ناسالمی مانند کاندیدا ضد ضربه می‌کند. در آزمایشی دیگر، از برگ‌های تعدادی از گیاهان برای مقابله با کپک تست گرفته شد که در این آزمایش هم ثابت شد عصاره برگ زیتون، بیشتر از هر ماده ترکیبی تست شده‌ای، بدن را در برابر قارچ‌های میکوتاکسیژنیک و قارچ‌های بیماری‌زا بیمه می‌کند.

  ۳- سیر

  سیر را قدیم برای دور کردن اشباح و اجنه و دراکولا و گودزیلا به سر در خانه‌ها آویزان می‌کردند، اما تا هزار و چارصد پونصد سال قبل کم کم یاد گرفتند که برای درمان بیماری‌ها هم خوب جواب می‌دهد. در طی سی سال گذشته که همه سرشان در جنگ سرد و گرم و سیاست و دشمنی بود، دانشمندان در آزمایشگاه‌ها روپوش سفید به تن، در حال بررسی خواص مختلف سیر بودند و از این جهت سیر به شدت مورد تفقد آن‌ها قرار گرفته است. یکی از خواصی که سیر دارد، خاصیت بسیار قوی ضد کپک بودن آن است. علاوه بر این، سیر خاصیت ضد انگلی و ضد باکتری هم دارد. ماده‌ی که درون سیر قراردارد و باعث خاصیت ضد کپکی آن می‌شود، آجوئن نام دارد.

  ۴- گردوی سیاه

  گردوی سیاه با نام علمی جوگلانس نیگرو، یکی از انواع گردوها به شمار می‌رود که بر اساس نتایج تحقیقات در درمان آپسه دهان، تب‌خال و سفلیس تأثیر خیلی خوبی دارد. پوسته گردوی سیاه دارای قدرت کپک زدایی بالایی دارد که این قدرت از خیلی از داروهای ساخت بشر فراتر است. گردوی سیاه دارای خاصیت قلیایی است، از این رو می‌تواند بدن را به محیطی تبدیل کند که سگ‌جان‌ترین و مُرتاض‌ترین و مازوخیست‌ترین عفونت‌ها را هم فراری بدهد.

  ۵- روغن درخت چای

  درخت چای از گیاهان بومی استرالیا است که حسابی مورد مطالعه محققان قرار گرفته است. دلیل محبوبیت این گیاه تأثیراتی خوبی است که بر روی بدن انسان داد. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که روغن برگ این گیاه در درمان کچلی (نوعی عفونت قارچی)، جوش، التهاب واژن، برفک ، پای ورزشکاران ، گال و سایر عارضه‌های پوستی با منشاء عفونت قارچی، به کار می‌آید.

  ۶- میخک

  این گل خوش‌ عطر و بو مانند روغن پونه کوهی، حاوی مواد ترکیباتی است که کاندیدا را در عفونت روده و دهانی زمین‌گیر می‌کند. میخک می‌تواند کپک انگشتان پا را نابود کند و از ابتلا به بیماری پای ورزشکاران جلوگیری کند و در عین حال سیستم ایمنی بدن را نیز بطور کلی تقویت کند. نتایج یکی از تحقیقات در این زمینه نشان داد که روغن میخک حاوی ترکیبات ضد میکروبی و ضد قارچی قدرتمندی است، که می‌توانید عکس قارچ و کپک و باکتری تحویلش بدهید و جنازه تحویل بگیرید.

  ۷- روغن برگ پونه‌ کوهی

  محلول رقیق‌شده‌ی روغن برگ پونه‌ کوهی می‌تواند جلوی رشد قارچ در زیر ناخن انگشتان پا، درماتیت و شوره سر را بگیرد. عوامل ضد میکروبی موجود در روغن برگ پونه کوهی شامیل تیمول و کارواکرول اند که از گسترش قارچ جلوگیری می‌کنند. نتایج یکی از تحقیقات که نشان می‌دهد که روغن برگ پونه کوهی جلوی کپک زدن نان و شیرینی را می‌گیرد.

  ۸- کالاندولا

  که در عطاری‌ مادام توسو به مَریگولد اسکاتلندی هم معروف است، ید طولایی در شناخته شدن به عنوان گیاهی دارویی و درمانی دارد. این گیاه دارای ترکیبات ضد ویروسی، ضد التهابی و ضد قارچی است که اثر بخشی آن در تحقیقات متعدد به اثبات رسیده است. برای نمونه در طی یکی از این تحقیقات که در سال ۲۰۱۲ به انجام رسید، عصار اتانول این گیاه را گرفتند و با ضماد کردن آن بر روی عفونت قارچی مشاهده کردند که کالاندولا قارچ فلک زده را از صفحه روزگار محو کرد. کالاندولا کمک می‌کنند که زخم سریع‌تر بهبود یابد و همین‌طور برای از بین بردن قارچ‌های پوستی نظیر کچلی، قارچ ناخن انگشت پا و پای ورزشکاران نیز سلاحی مرگبار است.

  ۹- نعناع

  نعناع فواید به مراتب بیشتر از طعم دار کردن آدامس برای رفع بوی سیگار دارد. این گیاه از زمان عهد بوق در دم و دستک عطارها و حکیم‌ها وجود داشته و برخوردار بودن آن از خواص درمانی کشف چندان خفنی نیست. هر چند که دکتر نعناع از دکتر میخک ضعیف‌تر است اما در عوض ارزان‌تر است و در هر سبزی فروشی‌ای هم مثل ریگ یافت می‌شود.

  ۱۰- چریش

  استفاده از این گیاه برای مصارف پزشکی ایده هندی‎ها بوده است و به آئین‌های مذهبی‌‌شان گره خورده است. چریش با تحریک کردن سیستم ایمنی بدن، شرایطی شبیه به حکومت نظامی در بدن ایجاد می‌کند و خودش هم پلیس‌های هندی بالیوودی یک تنه با عفونت‌های باکتریایی و گسترش قارچ مبارزه می‌کند. سم زدایی هم از خاصیت‌های اصلی این گیاه است. از روغن این گیاه برای درمان قارچ‌های پوستی و ناخن انگشتان پا استفاده می‌شود.

  خواهشاً، اگر خواستید از این شیوه‌های درمانی استفاده کنید حتماً با دکترتان مشورت کنید. در هر صورت ما این‌ها را برای دکور ننوشتیم، نوشته‌ایم که استفاده کنید؛ اما ریزه‌کاری‌های دیگری هم در کار هست که دکتر از آن سر در می‌آورد. مثلاً اگر کاندیدا را خیلی زود و خرکی بکشید بدن‌تان دچار لرز می‌شود و سردرد می‌گیرید. اصلاً به عنوان یک قاعده کلی، همیشه و قبل از استفاده از طب‌های جایگزین دکترتان را آدم حساب کرده و حتماً با او هماهنگ کنید.

  منبع: وبلاگ بامیلو

  برای ارسال نظر وارد سایت شوید

  شرکت تسنیم رایانه شرق از سال 1383 در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فعال بوده و به ارائه محصولات و خدمات می پردازد .

  ☎️ تلفن دفتر تهران : 02147620313
  ☎️تلفن دفتر کـــرج : 02632704693
  ☎️تلفن هـمـــــــراه : 09123231091

   

  مجوزها