Loading...

کنترل صرع با این رژیم غذایی

  13 شهریور 1396 نویسنده 

  دستیار تخصصی تغذیه و رژیم درمانی درمانگاه امام رضا (ع) شیراز، بیماری صرع و تشنج مقاوم به درمان را به کمک روش تغذیه ای کتوژنیک قابل کنترل دانست.

   دکتر "پریسا کشانی"، گفت: با استفاده از رژیم غذایی کتوژنیک، یعنی محدود کردن کربوهیدرات رژیم غذایی و بالا بردن همزمان میزان چربی دریافتی، می توان بیماری صرع و تشنج مقاوم به دارو را کنترل کرد.

  او ادامه داد: با استفاده از رژیم کتوژنیک، در بدن ماده ای به نام "کتون" ایجاد و عبور کتون از سد خونی مغزی، باعث کنترل تشنج در افراد مبتلا به تشنج، مقاوم به دارو  می شود و این همان فرایندی است، که در مواقع روزه داری در بدن رخ می دهد.

  دکتر کشانی، با بیان اینکه یکی از کم عارضه ترین و در عین حال موثرترین روش ها، رژیم غذائی کتوژنیک است، اضافه کرد: در رژیم غذایی کتوژنیک کلاسیک، 80 تا 90درصد انرژی، به صورت چربی در رژیم غذایی افراد گنجانده می شود، همچنین کنترل تشنج در 30درصد از بیماران مبتلا به صرع، با استفاده از داروهای معمول امکان پذیر نیست، از این رو پزشکان روش های درمانی دیگری را برای چنین بیمارانی پیشنهاد می کنند.

  این دستیار تخصصی تغذیه، بیان کرد: در ابتدا بیماران از سوی اساتید نورولوژی و متخصصان مغز و اعصاب به کلینیک تغذیه ارجاع داده می شوند تا متخصص تغذیه طبق رژیم غذایی خاص(کتوژنیک)، برای آنها دستور غذایی خاص تجویز کند.

  او در ادامه افزود: این رژیم غذایی خاص، به ویژه در صورت تجویز برای کودکان، دقت و مراقبت بسیار زیادی را از سوی خانواده بیمار، نیاز دارد و از این نظر رژیمی سخت به شمار می آید که در صورت استفاده صحیح قادر است علائم بیماری را در یک سوم از بیماران مقاوم به دارو، بیش از 90درصد تحت کنترل قرار دهد و در مورد یک سوم دیگر از بیماران نیز، بین ٥٠ تا ٩٠ درصد  اثربخش است.

  دکتر کشانی، بهترین سن برای تاثیرگذاری رژیم کتوژنیک را بین دو تا پنج  سال عنوان کرد و گفت: با بالا رفتن سن، نوع رژیم تجویز شده نیز متفاوت می شود و این رژیم غذایی، باید از سوی متخصصان تغذیه تجویز شود، همچنین امروزه می توان بیماران را به صورت سرپایی و در کلینک تغذیه مورد معاینه و مشاوره قرار داد و با آزمایش میزان کتون در ادرار و تحت نظر گرفتن و رصد بیماران در منزل خود، در روزهای آغازین، این رژیم غذائی را به صورت  25   درصد انرژی از رژیم کتوژنیک و 75  درصد از غذای معمولی خانه آغاز کرد و به تدریج، دست کم طی یک هفته به  100  درصد انرژی موردنیاز از رژیم کتوژنیک رساند.

  این دستیار تخصصی تغذیه، زمان ادامه این رژیم خاص را برای بیماران مقاوم به درمان، دست کم دو سال پیاپی عنوان کرد و افزود: حتی در کشورهای پیشرفته نیز بیمارانی وجود دارند که بیست سال از این رژیم استفاده می کنند.

  او راه دستیابی بیماران به رژیم کتوژنیک را ابتدا مراجعه مستقیم به متخصص مغز و اعصاب و انجام آزمایش های ضروری و تشخیص لزوم آغاز رژیم کتوژنیک از سوی پزشک متخصص نورولوژی بیان کرد که در صورت ارجاع به متخصص تغذیه، در ابتدا به صورت ماهیانه و پس از سه ماه آغازین، هر سه ماه یک بار معاینه شده و با آزمایش های خاص، اثرات رژیم کتوژنیک را مورد مطالعه و کنترل قرار می دهند.

  دکتر کشانی، توصیه کرد: هر بیمار مبتلا به صرع  یا هر گونه تشنج، باید به پزشک نورولوژیست و متخصص مغز و اعصاب مراجعه کند، تا در صورت صلاحدید آنها، به کلینیک تغذیه ارجاع داده شود.

  کلینیک رژیم درمانی کتوژنیک درمانگاه امام رضا (ع)، نخستین کلینیک کتوژنیک در جنوب کشور است که تحت نظر متخصصان تغذیه بالینی و اساتید فوق تخصص مغز و اعصاب اطفال دانشگاه علوم پزشکی شیراز، خدمات ارایه می دهد، همچنین صبح سه شنبه هر هفته در واحد کلینیک تغذیه درمانگاه امام رضا (ع)، خدمات به بیمارن ارجاعی از سوی متخصصان نورولوژی ارایه می شود.

  برای ارسال نظر وارد سایت شوید

  شرکت تسنیم رایانه شرق از سال 1383 در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فعال بوده و به ارائه محصولات و خدمات می پردازد .

  ☎️ تلفن دفتر تهران : 02147620313
  ☎️تلفن دفتر کـــرج : 02632704693
  ☎️تلفن هـمـــــــراه : 09123231091

   

  مجوزها