چگونه به پوکی استخوان پی ببریم و آنرا درمان کنیم؟

  12 شهریور 1396 نویسنده 

  پوکی استخوان از جمله اختلالاتی است که در در سنین بالا به سراغ افراد می آید. پوکی استخوان در اثر عواملی همچون رژیم های غلط غذایی، عادات بد، متابولیسم بدن و … به وجود می آید.

  یکی از بهترین روش های مقابله با پوکی استخوان تشخیص به موقع این اختلال است که در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت. با دکتر سلام همراه باشید. دقیق‌ترین و درست ترین شیوه برای تشخیص پوکی استخوان تست تراکم استخوان است. انجام این سنجش برای همه زنان بالای ۶۵ سالل و مردان بالای ۷۰ سال ضروری محسوب می‌شود

   دقیق‌ترین و درست ترین شیوه برای تشخیص پوکی استخوان تست تراکم استخوان است. انجام این سنجش برای همه زنان بالای ۶۵ سال و مردان بالای ۷۰ سال ضروری محسوب می‌شود.

   اگر عوامل بروز پوکی استخوان همچون بیماری های رماتیسمی،مصرف داروهای استروئیدی،سابقه  شکستگی استخوان  بعد ۵۰ سالگی وجود داشته باشد، هرچه سریعتر باید سنجش تراکم استخوان انجام شود.

  اگرکسی دچار پوکی استخوان باشد باید تست سنجش تراکم هر دوسال یکبار برای بررسی اثرات درمان تکرار شود.

  پوکی استخوان یکی از متداول‌ترین بیماریهای سیستم اسکلتی –عضلانی به‌خصوص در سالمندان بوده و در ایران آمار مبتلایان به پوکی استخوان درمیان مردان بالای ۵۰ سال ۱.۱ درصد و در زنان بالای ۵۰ سال ۷.۲ درصد است.

  با توجه به بالا رفتن آمار جمعیت سالمند در سالهای آینده حتما درصد افراد دچار  پوکی استخوان  نیز افزایش خواهد یافت.

   

   در افراد مبتلا به دیابت (Diabetes)درمان بر اساس تصحیح شیوه زندگی شامل درمان تغذیه ای، افزایش فعالیت بدنی، خواب کافی و توقف کامل مصرف مواد دخانی است و تصحیح شیوه زندگی با  تغدیه  درمانی شروع می شود.

  مراقبت خوب از بیماری دیابت احساس بهتری به بیمار می دهد و شانس ابتلا به عوارض دراز مدت ناشی از دیابت را کاهش می دهد.

   عوارض دراز مدت ناشی از دیابت شامل بیماری های قلبی،سکته مغزی و کاهش قدرت بینایی و نابینایی است.همچنین آسیب های عصبی که ممکن است باعث کاهش حس درد و لامسه در دست ها ، پاها یا هر قسمت دیگر از بدن شوند.

   

  برای ارسال نظر وارد سایت شوید

  شرکت تسنیم رایانه شرق از سال 1383 در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فعال بوده و به ارائه محصولات و خدمات می پردازد .

  ☎️ تلفن دفتر تهران : 02147620313
  ☎️تلفن دفتر کـــرج : 02634489824
  ☎️تلفن هـمـــــــراه : 09303001185

   

  مجوزها