Loading...

نظارت بر قند خون: چه وقت و چرا

  23 شهریور 1395 نویسنده  وبلاگ تسنیم

  برخلاف برخی از بیماری‌های دیگر که در درجه اول بر درمان‌های پزشکی حرفه‌ای تکیه می‌کنند، درمان دیابت به مشارکت فعال فرد مبتلا نیازمند است. نظارت بر قند خون به‌صورت منظم و تجزیه‌وتحلیل نتایج آن در طولانی مدت بخش مهمی از فرآیند درمان و کنترل قند خون است.

  وقتی کسی برای اولین بار به عنوان فرد دیابتی تشخیص داده می‌شود، معمولاً دستگاه تست قند خون در اختیار او قرار داده می شود و یا به او توصیه می‌شود که یکی از این دستگاه‌ها را تهیه‌کرده و قندخون خود را به صورت مدام کنترل کند. ولی این موضوع باید در نظر گرفته شود، دستگاهی که توسط فرد دریافت می‌شود و اینکه در چه زمانی از آن باید استفاده کند و نتایج  آن به‌طور کلی باید چگونه باشد، به نوع دیابت، سن، و سلامت کلی شخص بستگی دارد. در این رابطه حداقل سه سازمان معتبر بهداشتی در مورد نحوه سنجش اهداف سطح قند خون توصیه‌های خود را منتشر کرده‌اند.

  شیوه‌های مشابه و معمولی در کنترل قند خون وجود دارد. به‌عنوان مثال، بسیاری از افراد در حالت ناشتا و قبل از صبحانه هر روز صبح قند خون خود را اندازه‌گیری می‌کنند. برخی از افراد نیز قبل از ناهار، شام و قبل از خواب اندازه می‌گیرند؛ و برخی در دو حالت  قبل و بعد از اتمام وعده‌های غذایی سنجش می‌کنند. با این حال، برای حالت سنجش بعد از غذا، برخی از مردم بعد از  دو ساعت پس از اولین لقمه غذایی  خود و برخی دیگر ترجیح می‌دهند یک ساعت بعد از شروع غذا بررسی را انجام دهند.

  برای کمک به مرتب کردن بر اساس چرایی و زمان نظارت، سه کارشناس دیابت نظرات خود را در این خصوص ارائه داده‌اند. در حالی که آن‌ها در تمام جزئیات مشترک نیستند ولی یک چیز را همگی قبول دارند  و آن‌هم اینکه: پایش منظم و مداوم در مراقبت از دیابت بسیار مهم است.

  چرا نظارت؟
  نظارت بخشی جدایی‌ناپذیر و بسیار مهم از مدیریت دیابت است، زیرا شما را  مسئول این امر قرار می‌دهد. صرف‌نظر از اینکه چگونه دیابت خود را از طریق رژیم غذایی و ورزش به‌تنهایی یا با  ترکیب داروهای خوراکی یا انسولین مدیریت می‌کنید،  نظارت منظم قند خون، بازخورد فوری از چگونگی عملکرد برنامه شما را فراهم می‌کند.

  “بررسی قند خون به شما آزادی انتخاب بدون نگرانی و اعتمادبه‌نفس برای یادگیری از اقدامات خود و انگیزه ای برای حفظ تلاش برای اینکه بهتر عمل کنید، را می‌دهد .

  نکته مهم این است که بدانیم چگونه به تفسیر نتایج بپردازیم که در آن راستا بتوانیم  اقدامات لازم را انجام دهیم.  به‌عنوان مثال، اگر شما انسولین مصرف می‌کنید و قند خون شما بالا است، شما ممکن است نیاز به بولوس، و یا انسولین زود اثرتری داشته باشید  تا قند خون شما را  به سطح پایین در محدوده امن برساند. اگر شما دیابت نوع ۲ خود را با رژیم غذایی و ورزش مدیریت می‌کنید ، شما ممکن است قند خون بالای خود را با یک پیاده‌روی درمان کنید.

  افرادی که از انسولین و یا برخی از داروهای خوراکی دیابت استفاده می‌کنند نیز در معرض خطر ابتلا قند خون پایین، یا هیپوگلیسمی هستند، که به درمان سریع در زمان وقوع نیاز دارد. نظارت منظم، شما را قادر به تشخیص و درمان به‌موقع آن می‌کند. هرگونه علائم هیپوگلیسمی باید با دستگاه تست قند خون بررسی شود.

  “پایش منظم به‌ویژه برای نشان دادن اثرات مثبت ورزش نیز مفید است، اگر اندازه قند خون شما به‌طور منظم حدود ۱۴۰ mg / dl باشد، اما پس از اینکه شما شروع به پیاده‌روی روزانه می‌کنید، قند خون شما  به حدود ۱۲۰ mg / dl  تغییر پیدا می‌کند در آن صورت قطعاً انگیزه شما افزایش خواهد یافت. ”

  هرچند وقت یک‌بار؟
  برخی از مطالعات نشان داده‌اند که در اغلب موارد، افراد قند خون خود را با یک دستگاه آزمودن قند خون معمولی نظارت می‌کنند.
  “در حالت ایده‌آل، افراد مبتلابه دیابت نوع ۱ باید شش یا هفت بار در روز سنجش انجام دهند، ولی اغلب به دلیل محدودیت‌های زمان و پول، این کار عملاً غیرممکن می‌شود.”
  برای افرادی که دیابت نوع ۲ و  کنترل‌شده‌ای داشته باشند  توصیه می‌شود که  نظارت را  دو بار در روز انجام دهد. اما معمولاً ، اکثر بیماران که دارای دیابت نوع ۲ هستند، دیابت آن‌ها  کنترل شده نبوده و درنتیجه باید دفعات بیشتری قند خون خود را در روز اندازه‌گیری کنند.
  مطمئناً، نوار تست گران‌قیمت هست، اما قیمت آن در ۲۰ سال گذشته افزایش چندانی نداشته و گران‌تر از یک بطری آب یا یک فنجان قهوه نیستند. این بسته به انتخاب شما دارد که چگونه می‌خواهید پول خود را خرج کنید ”
  برای کسانی که روزانه یک یا دو نوار استفاده می کنند، یک راه برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد الگوهای قند خون خود این است که در روزهای مختلف و در زمان‌های مختلف بررسی کنند.
  “اگر شما معمولاً قند خون خود را پس از صبحانه  انجام می‌دهید و انداره آن معمولاً در محدوده قابل‌قبول است.  این زمان را تغییر دهید و نظارت خود را به قبل و پس از ناهار و شام  جایگزین کنید.. “این امر که در زمان‌های مختلف در طول روز  بررسی‌ها را انجام دهید  مهم است تا تصویر بزرگ‌تر بهتری ازآنچه در جریان است  را پیدا کنید.

  بررسی در حالت ناشتا
  بررسی قند خون در حالت ناشتا، قبل از خوردن صبحانه اولین کاری است  که در صبح باید انجام شود و به شما کمک می‌کند تا  مراقب رژیم غذایی خود تا انتهای روز باشید. کالج آمریکایی غدد درون‌ریز (ACE) هدف را در حالت ناشتا برای سطح زیر ۱۱۰ mg / dl تعیین کرده است ، درحالی‌که مرکز دیابت Joslin و انجمن دیابت آمریکا (ADA) طیف وسیعی از ۸۰-۱۳۰ mg / dl را توصیه کرده است. اگر اندازه قند خون شما  به‌طور مداوم بالاتر از این سطوح باشد، ممکن است به دلیل پدیده Dawn و یا یک نتیجه از اثر SOMOGYI  باشد.
  افرادی که در حال تجربه سطح قند خون بالا در صبح هستند اغلب توصیه می‌شوند ساعت ۳ صبح در موارد متعدد از خواب بیدار شده تا به بررسی قند خون خود بپردازند.

   بررسی قبل از غذا
  مشابه بررسی در حالت ناشتا، اندازه‌گیری قند خون  قبل از غذا نیز به شما یک میزان  پایه قند خون را قبل از خوردن غذا می‌دهد. برخی متخصصان پزشکی این میزان را اندازه preprandial می‌نامند.

  “این بهترین زمان برای بررسی قند خون است ، بنابراین شما اندازه قندتان را قبل از شروع غذا می‌دانید، “هنگامی‌که شما غذا خوردید، قند خون را در حال افزایش است ، اما اندازه پایه باید به حالت عادی قبل از وعده غذایی بعدی  برگردد.”

  بررسی بعد از غذا
  نظارت قبل از غذا یک ابزار مهم در مدیریت دیابت است، اما گاهی اوقات بررسی بعد از خوردن غذا  نیز موردنیاز است.
  به‌عنوان مثال، بررسی بعد از غذا برای شخصی که در زمان ناشتا و قبل از غذا میزان قند خونش در محدوده قابل‌قبول است، اما سطح HbA1c بالا می باشد، مفید واقع می‌شود. سنجش بعد از غذا ، به‌منظور ارزیابی عکس‌العمل یک فرد نسبت به مصرف قرص‌های کوتاه اثر و انسولین سریع الثر که قبل از غذا مصرف می‌شود مهم است. همچنین می‌تواند میزان افزایش سطح قند خون یک فرد در پاسخ به برخی مواد غذایی خاص و یا مقدار مواد غذایی را اندازه‌گیری کند.
  حیاتی ترین زمان برای بررسی بعد از غذا در دوران بارداری است. “این تنها زمانی است که ما به‌طور یقین میدانیم که اثر مستقیم و مثبتی بر روی نتایج دارد. “هم برای مادر و هم کودک، بسیار مهم است، که زنان باردار مبتلا به دیابت بر روی  قند خون خود بعد از غذا نظارت داشته باشند.” سنجش قند خون برای زنان مبتلا به دیابت که باردار هستند بسیار مهم‌تر  از بزرگ‌سالانی است که باردار نیستند.
  “با توجه  به فیزیولوژی طبیعی، بالاترین میزان قند خون بعد از غذا برای کسی که دیابت ندارند، بعد خوردن ایجاد می‌شود، نقطه‌ی اوج در ۴۵ دقیقه تا یک ساعت بعد از غذا رخ می‌دهد. برای افراد مبتلا به دیابت، مقداری دیرتر به این نقطه اوج می‌رسند و دو ساعت زمان استانداردی است  که برای پایین آمدن قند خون احتیاج است. نیازی نیست که یک ساعت بعد از وعده غذایی چک کنید زیرا تفسیر اعداد به‌سختی امکان‌پذیر می‌باشد.. ممکن است در این یک ساعت به بالاترین حد خود رسیده باشد یا ممکن است هنوز به نقطه اوج نرسیده باشد ، این مسئله برای هر شخصی متفاوت است.
  در مقدار دقیق  سطح قند خون بعد از دو ساعت از صرف غذا  نظرات مختلفی وجود دارد. در سال ۲۰۱۵، دستورالعمل ACE برای میزان قند خون در دو ساعت در سخت‌گیرانه‌ترین حالت زیر ۱۴۰ mg / dl بود اما مرکز دیابت جاسلین و انجمن دیابت آمریکا معیار این میزان را برای زیر ۱۸۰ mg / dl در نظر گرفته است.

  منبع : وبلاگ بامیلو

  برای ارسال نظر وارد سایت شوید

  شرکت تسنیم رایانه شرق از سال 1383 در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فعال بوده و به ارائه محصولات و خدمات می پردازد .

  ☎️ تلفن دفتر تهران : 02147620313
  ☎️تلفن دفتر کـــرج : 02632704693
  ☎️تلفن هـمـــــــراه : 09123231091

   

  مجوزها