Loading...

مزایا و معایب کار در خانه یا دورکاری

  25 شهریور 1395 نویسنده  وبلاگ تسنیم
  وبلاگ تسنیم

  خیلی‌ها آرزو دارند که از محیط اداری فرار کنند، در کنج خانه بمانند و با خیال راحت به کارشان برسند. تصور کارکردن در لباس راحتی، بدون ترافیک، آلودگی و استرس دیررسیدن به شرکت، برای برخی بسیار رشک‌برانگیز است بدون آنکه بدانند کار در خانه هم می‌تواند چالش‌هایی به همراه داشته باشد.

  نکته‌هایی که در این مقاله گردآوری کرده‌ایم برای کسانی که در خانه کار می‌کنند بسیار آشناست؛ کاری که مانند هر نوع کار دیگری مزایا و معایب خود را دارد.

  لباس رسمی شما، لباس خواب‌تان است

  چه فرقی می‌کند چه به تن دارید؟ کافی‌ست از سر میز صبحانه مستقیم به سراغ لپ‌تاپ بروید. احتمالاً همکاران شما از تصور اینکه زمان صحبت در یک ویدئو کنفرانس و یا مکالمه‌ی متنی و تلفنی، یک پیژامه گل‌دار به پا دارید، می‌خندند. دل‌تان می‌خواهد بهانه‌ای برای لباس رسمی پوشیدن پیدا کنید؟ مهم نیست! مهم این است که شما اجباری برای آماده شدن و لباس مرتب پوشیدن ندارید.

  با کسی گپ نمی‌زنید

  گاهی نیاز دارید میان روز کار را رها کنید، با یک نفر درباره‌ی آب و هوا گپ بزنید و یا از تعطیلات آخر هفته بگویید. می‌خواهید یک نفر باشد که با او پشت سر همسایه‌ی دیوانه‌ی خود غیبت کنید و یا اینکه بگویید چه خواهرزاده و یا برادرزاده‌ی بانمکی دارید.

  تقریبا ۲۴ ساعته کار می‌کنید

  امان از ایمیل‌ها! هر ساعت از شبانه‌روز یک ایمیل و یک دستور کار جدید دریافت می‌کنید و تصور مدیرتان نیز این است که می‌توانید در همان لحظه پاسخ دهید. خوب واقعیت این است که خود شما هم به این تصور دامن زده‌اید و در تمام ساعات شبانه‌روز گوشی هوشمند، تبلت و لپ‌تاپ‌تان را در آغوش دارید.

  تعطیلات معنای خودش را از دست داده است

  از خانه فراری شده‌اید، تعطیلات آخر هفته با روز کاری برای‌تان فرقی ندارد و همیشه باید یک فضای ثابت را ببینید. ولی خوب هیچ کس این موضوع را نمی‌فهمد!

  روز بیماری با روز کاری فرقی ندارد

  شاید بتوانید مرخصی بگیرید ولی باید دوران بیماری را در همان اتاقی بگذرانید که در آن کار می‌کنید! احتمالاً با یک کیسه‌ی آب گرم پشت لپ‌تاپ می‌نشینید و با خود می‌گویید:«بی خیال! کارم را می‌کنم!»

  وقت ناهار لطفی برای‌تان ندارد

  چون در خانه هستید، زمان‌بندی برای ساعت کار و ساعت استراحت را به سختی انجام می‌دهید. ساعت ناهار تنها هستید و این شما را کلافه می‌کند. در آخر هم ظرف غذای‌تان را برمی‌دارید و کنار میز می‌آورید و در حین کار شروع به خوردن می‌کنید.

  با خودتان حرف می‌زنید و به خودتان پاسخ می‌دهید

  البته حرف زدن با حیوان خانگی‌تان را در این مورد به حساب نیاورده‌ایم! از خودتان سؤال می‌پرسید و با خودتان بحث می‌کنید و بعد یک‌نفره نتیجه می‌گیرید. وقتی که هیجان‌زده می‌شوید، نتیجه‌ی کارتان را می‌بینید و یا با یک موضوع خنده‌دار برخورد می‌کنید، هیچ کس نیست که در این باره با او حرف بزنید.

  مردم فکر می‌کنند شما کاری انجام نمی‌دهید

  «توی خونه کار می‌کنی؟ خوب پس راحتی!» خدا نکند که به کسی بگویید در خانه کار می‌کنید، تصورشان این خواهد بود که شما به همه‌ی کارهای شخصی‌تان می‌رسید، کارتان سبک است، خستگی برای شما معنا ندارد و هر وقت اراده کنید می‌توانید کار را ترک کنید و به گشت و گذار بپردازید.

  خانواده‌تان فکر می‌کند شما شغل واقعی ندارید

  همیشه فکر می‌کنند؛ نکند دروغ می‌گویید! نکند با محل کار، مدیرعامل و یا همکاران مشکل دارید! نکند بیکار شوید و به آنها نگویید! اصلاً مگر می‌شود از خانه کار کرد!؟

  کنفرانس ویدئویی بهترین زمان آبروریزی است

  درست در همان لحظه‌ای که مدیرعامل با شما تماس می‌گیرد، سگ‌تان شروع به هاپ هاپ می‌کند! دقیقاً زمانی که نوبت شما برای سخن گفتن در یک کنفرانس ویدوئویی است، خواهرتان با یک حوله‌ی حمام از پشت سرتان رد می‌شود! اصلا همه‌چیز دست به دست هم می‌دهد که یک آبروریزی تمام عیار اتفاق بیفتد.

  همه‌ی کارهای خانه را سر شما می‌ریزند

  تصور خانواده این است که می‌توانند صبح خانه را ترک کنند و شب که باز می‌گردند شما خانه را مرتب کرده باشید، غذا آماده باشد و فهرست خرید روی یخچال هم انجام شده باشد! یادتان نرود که باید با چند نفر تماس بگیرید و برای مهمانی آخر هفته دعوت‌شان کنید. به این فهرست تعمیرکار یخچال و هماهنگی با نظافت‌چی سالن را نیز اضافه کنید.

  در ذهن همکاران‌تان یک شبه هستید

  فرقی نمی‌کند چه پوشیده‌اید و یا چقدر آرایش دارید، تصویر شما در ذهن همکاران‌تان همیشه یک شبه متحرک است! این خاصیت تصویر در ویدئو کنفرانس‌هاست و کاری هم نمی‌توان کرد!

  می‌توانید تمام روز در رختخواب بمانید

  سرد است؟ یک روز زمستانی برفی و دلگیر؟ خوب می‌توانید از رختخواب بیرون نیایید و همانجا کار را شروع کنید. یا اگر خواستید، با یک پتو کنار شومینه لم بدهید و با آرامش کار کنید. چه کسی می‌خواهد جلوی شما را بگیرد؟

  هوا به کله‌تان نمی‌خورد!

  گاهی نیاز دارید صبح یک روز سرد از خانه بیرون بزنید تا استخوان‌هایت حل بیاید! دنبال تاکسی بدوید و در چاله‌ی آب بیفتید. کمی راه بروید و پاهای‌تان که همیشه پشت میز روی هم افتاده است، از هم باز شود.

  هر که را می‌خواهید، می‌پیچانید

  دل‌تان نمی‌خواهد به یک عروسی بروید؟ امروز حوصله‌ی مهمانی دوستانه و یا خرید را ندارید؟ خوب می‌توانید به راحتی بهانه بیاورید. قرار نیست کسی بفهمد شما در روز تعطیل هستید، در خانه بمانید و با خیال راحت به کارهای خودتان برسید.

  منبع: وبلاگ بامیلو

  مزایا و معایب کار در خانه یا دورکاری - 5.0 از 5 ازتعداد 1 رای
  برای ارسال نظر وارد سایت شوید

  شرکت تسنیم رایانه شرق از سال 1383 در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فعال بوده و به ارائه محصولات و خدمات می پردازد .

  ☎️ تلفن دفتر تهران : 02147620313
  ☎️تلفن دفتر کـــرج : 02632704693
  ☎️تلفن هـمـــــــراه : 09123231091

   

  مجوزها