Loading...

طرح افزایش مهارت والدین و مراقبین نوزاد

  13 شهریور 1396 نویسنده 

  نوزاد در هنگام تولد به دلیل قرار گرفتن در محیطی که با آن سازگار نیست بیشتر نیاز به مراقبت و توجه دارد به همین دلیل فراگیری مهارت های لازم فرزند داری برای والدین بسیار مهم است.

   

  مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس جزییات خدمات رایگان دوره نوزادی در برنامه‌های سلامت نوزادان را تشریح کرد.

  دکتر محمداسماعیل مطلق با بیان اینکه یکی از برنامه‌های این دفتر برنامه توانمندسازی والدین و مراقبین نوزاد برای مراقبت از نوزادان سالم و نوزادان پر خطر و نارس است، گفت: در این برنامه با هدف افزایش مهارت والدین و مراقبین نوزاد، کتاب و فیلم‌های آموزشی برای بهبود فرایندهای مراقبت از نوزاد شامل قدم نو رسیده مبارک با فرایندهای مراقبت از رشد و تکامل ، حمام کردن ،شیر دهی، لباس پوشاندن، الگوی خواب و استراحت ، ماساژ نوزاد و …. مراقبت از نوزاد نارس ، مهارت‌های فرزند پروری به صورت رایگان توزیع شده است.

  وی با اشاره به برنامه مراقبت از نوزاد پر خطر و نارس در منزل، افزود: نوزادان به دلیل نیاز به سازگاری با دنیای خارج رحمی، از گروه‌های  آسیب‌پذیر سیستم سلامت هستند و این موضوع در نوزادان در معرض خطر، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهد بود. نوزادان سالم، رسیده و نوزادان در معرض خطر به ویژه نوزادان زودرس بعد از ترخیص با مشکلات عدیده‌ای روبرو می شوند که نیازمند مراقبت و پیگیری در منزل هستند.

  مطلق ادامه داد: با اجرای برنامه مراقبت از نوزاد در منزل، با نگاهی به آینده سلامت نوزاد در نظر داریم که استاندارد سازی شرایط مراقبت از رشد و تکامل نوزاد مهیا شود. حمایت از والدین، توانمندی آنها را در ارائه نقش والدی افزایش خواهد داد و بر این اساس  خدمات مراقبت از نوزاد به ویژه نوزادان نارس، کم وزن و پر خطر به محیط ایمن خانه سوق پیدا  می‌کند. در حال حاضر دو بار مراقبت از نوزادان پر خطر با وزن کمتر از  ۲۰۰۰ گرم و نوزادان نارس در منزل در سه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، گیلان و آذربایجان شرقی با پشتیبانی اداره سلامت نوزادان  در حال اجرا است که با فراهم شدن ساز و کارهای لازم  آن در سطح کشور اجرای کشوری خواهد شد.

  بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت،‌ وی مراقبت‌های دوره نوزادان را چنین توضیح داد: در دوره نوزادی به دلیل قرار گرفتن نوزاد در شرایط سازگاری با محیط خارج از رحم، آسیب پذیر می شود و نه تنها بقا، بلکه رشد،تکامل و سلامت دوره کودکی و بزرگسالی وی تحت تاثیر شرایط دوره نوزادی قرار می‌گیرد. بنابراین همه نوزادان اعم از سالم یا بیمار باید مراقبت و رصد شوند تا نشانه‌های خطر در آنها در اسرع وقت شناسایی و مداخله لازم انجام شود. بر همین اساس  نوزادان علاوه بر دریافت خدمات مراقبت هنگام تولد تا ترخیص، در روز های سه تا پنج تولد و روز ۱۴ تولد در همه مراکز جامع سلامت و پایگاه ها و خانه های بهداشت به صورت رایگان خدمات دریافت می‌کنند.

  برای ارسال نظر وارد سایت شوید

  شرکت تسنیم رایانه شرق از سال 1383 در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فعال بوده و به ارائه محصولات و خدمات می پردازد .

  ☎️ تلفن دفتر تهران : 02147620313
  ☎️تلفن دفتر کـــرج : 02632704693
  ☎️تلفن هـمـــــــراه : 09123231091

   

  مجوزها