Loading...

درمان دیابت نوع 2 به کمک نوعی زهر

  31 شهریور 1396 نویسنده 

  محققان استرالیایی موفق شده‌اند درمان احتمالی بیماری دیابت نوع 2 را در شکم و زهر پلاتی‌پوس شناسایی کنند.

   دانشمندان  دانشگاه آدلاید  و  دانشگاه فلیندرز استرالیا  دریافتند که  شکم  و  زهر  موجوداتی مانند  پلاتی‌پوس  و  خارپشتبی‌دندان  Echidna  کهتنها پستانداران تخم‌گذار جهان  هستند، می‌تواند به درمان دیابت نوع دو کمک کند.

  هورمون GLP-1  که در شکم انسان‌ها و حیوانات ترشح می‌شود،  به پانکراس در زمان افزایش سطوح قند بدن، دستور آزادسازی انسولین می‌دهد . انسولین بطور طبیعی طی چند دقیقه تجزیه می‌شود که برای بیماران دیابتی موثر نیست. از این رو جایگزین‌های مشابه GLP-1 با طول عمر بیشتری نیاز است و محققان به دنبال راههای جدید برای افزایش تاثیرگذاری انسولین از طریق داروها، مولکول‌ها و حتی مواد غذایی بوده‌اند.

  حالا محققان استرالیایی دریافتند که  هورمون مذکور در پلاتی‌پوس‌ها و خارپشت‌های بی‌دندان با سرعت انسانی تجزیه نمی‌شود. هورمون GLP-1 در این موجودات به شکلی تکامل یافته که در برابر تجزیه سریع، مقاوم است .

  پلاتی‌پوس‌ها و خارپشت‌های بی‌دندان تنها گونه‌های زنده تک‌سوراخیان هستند که به پستانداران تخم‌گذار اطلاق می‌شود. این موجودات نه تنها از هورمون GLP-1 برای تنظیم سطوح قند بدن خود استفاده می‌کنند، بلکه عملکرد ثانویه ای برای آن در زهر خود ایجاد کرده‌اند که گونه‌های نر در فصل‌های جفت‌گیری برای جلب توجه گونه‌های ماده استفاده می‌کنند.

  درمان دیابت نوع 2 به کمک نوعی زهر - 5.0 از 5 ازتعداد 1 رای
  979 مرتبه مشاهده شده
  K2_TAGGED
  مدیر سایت
  برای ارسال نظر وارد سایت شوید

  شرکت تسنیم رایانه شرق از سال 1383 در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات فعال بوده و به ارائه محصولات و خدمات می پردازد .

  ☎️ تلفن دفتر تهران : 02147620313
  ☎️تلفن دفتر کـــرج : 02632704693
  ☎️تلفن هـمـــــــراه : 09123231091

   

  مجوزها